Tarnów już 30 października obchodzi swoje oficjalne święto – Dzień Pamięci o Zwycięskim Zrywie Niepodległościowym z roku 1918.
Organizatorzy obchodów zachęcają tarnowian do wywieszenia flagi narodowej już w tym dniu i eksponowania jej na domach, blokach, na siedzibach i budynkach publicznych do 11 listopada, czyli Narodowego Święta Niepodległości.
Reporterka RDN zapytała mieszkańców Tarnowa, czy pamiętają o rocznicy odzyskania przez Tarnów niepodległości i czy z tej okazji wywieszą flagi.
– 30 października powieszę flagę jako symbol, że Tarnów był pierwszy niepodległy. – Powieszę, bo to jest symbol naszej ojczyzny między innymi, więc trzeba dbać o takie rzeczy. – Zawsze wieszam, to i w tym roku powieszę. – Zawsze świętuje w ten sposób, że wywieszam flagę na balkonie tego dnia. – Ja też powieszę flagę. – Ważne dla Polaków, ważne dla naszego miasta. – Będę świętować, bo Tarnów odzyskał niepodległość. – Właściwie to bym powiesiła, ale nie mam.
Główne uroczystości odzyskania przez Tarnów niepodległości rozpoczną się w niedzielę połączoną sesją Rady Miejskiej i Rady Powiatu poświęconą osobie Tadeusza Tertila, burmistrza Tarnowa w latach 1907-1923. Podczas sesji poznamy tegorocznych laureatów nagrody imienia Tertila, przyznawanej za najlepsze prace dyplomowe.
Po zakończeniu sesji zaplanowano uroczystość zamurowania Kapsuły Czasu w zakątku Spycymira Leliwity. Następnie, o godzinie 14:00, odbędą się uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza, potem uczestnicy udadzą się na Mszę św. do tarnowskiej katedry.
Świętowanie zakończy koncert 'Wolność kocham i rozumiem’ w hali Pałacu Młodzieży przy ulicy Gumniskiej.