Panele fotowoltaiczne, energooszczędne oświetlenie włączane czujnikami ruchu, nowoczesna wentylatornia, nowe okna i drzwi – tak wygląda modernizacja energetyczna w szpitalu św. Łukasza w Tarnowie.
Jak zauważa dyrektor Anna Czech, inwestycja zbiegła się niespodziewanie z kryzysem energetycznym, co pozwoli szpitalowi przetrwać najtrudniejszy okres.
– Te wszystkie prace wpłynęły na mniejsze zużycie energii, ciepła. Ta termomodernizacja była planowana wiele lat temu, bo chcieliśmy być ekologiczny, chcieliśmy, żeby jak najprzyjaźniejszy był ten nasz budynek i przy okazji też oszczędzać. Akurat to się zbiegło z kryzysem energetycznym. A przecież to trzeba było planować wcześniej i nie przewidywaliśmy tego kryzysu. Myślę, że to na pewno zaowocuje pozytywnie.
Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka podkreślił, że zakończona modernizacja szpitala wojewódzkiego w Tarnowie poprawi komfort pobytu pacjentów, pracy personelu, ale da też wymierne korzyści ekonomiczne.
– Inwestycje w zdrowie i bezpieczeństwo Małopolan jest priorytetem dla obecnego zarządu województwa. Na pierwszym miejscu stawiamy dobro pacjenta, warunki pobytu pacjenta, ale też warunki pracy całego personelu medycznego i administracyjnego. Dla nas bardzo ważne jest to, że biorąc pod uwagę wzrost kosztów stałych, które w każdej jednostce są widoczne, idziecie z duchem czasu, bo po wymianie chociażby żarówek, oszczędzicie ok, 1 mln 350 tys, kWh. To też się przelicza na konkretne kwoty.
Całkowity koszt prac modernizacyjnych wyniósł ok. 20,5 mln zł, z czego 17 mln to środki unijne, województwo małopolskie dołożyło 750 tys. złotych.