Krakowiaki to Sądecka tradycja – mówi etnolog z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Kamil Basta. W ramach projektu Krakowiaki Sądeckie Dobrem Kultury Polskiej, Stowarzyszenie Górale Karpat uświadamia, że to dziedzictwo kultury ludowej jest żywe do dziś.
Tańce charakterystyczne dla dawnej Sądecczyzny, włączając w nią ziemie limanowską i gorlicką, są znane w dużej mierze z przeglądów czy konkursów regionalnych. Wciąż jeszcze można je jednak usłyszeć na niejednym współczesnym weselu.
– Krakowiaki sądeckie w rozumieniu melodii, przyśpiewki nie skończyły się z kulturą ludową, kiedy ludzie mieszkali w drewnianych chatach pokrytych strzechą. To, co w centralnej Polsce prowadzi wodzirej, to u nas odpowiada za to drużba weselny. Tutaj te krakowiaki dale mają swoją moc.
– mówi Kamil Basta.
O krakowiakach sądeckich będzie można usłyszeć już w czwartek (27.10) w Starym Sączu.
W Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece odbędzie się seminarium z panelami dyskusyjnymi, a także promocja wyjątkowej publikacji 'ABC sądeckich krakowiaków’. Podczas spotkania zaprezentuje się Zespół Regionalny Przyszowianie, który wykonana nie jednego sądeckiego krakowiaka.
Spotkanie rozpoczyna się o 18.00. Transmisja wydarzenia będzie też dostępna na profilu facebookowym Sądeckie Krakowiaki.