Strażacy sprawdzają piwnice. Nowa ustawa nałoży na strażaków kolejne obowiązki

piwnica

fot. zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

Rozpoznanie i inwentaryzacja piwnic w budynkach użyteczności publicznej pod kątem ich przydatności jako schronienia w ramach zagrożenia – to akcja, którą przeprowadza straż pożarna w całej Polsce.

Jak poinformował Radio RDN Małopolska rzecznik tarnowskiej Państwowej Straży Pożarnej, mł. bryg. Marcin Opioła, działania prowadzone są w ramach przygotowań do wejścia w życie Ustawy o ochronie ludności cywilnej oraz stanie klęski żywiołowej.

– Przeprowadzamy rozpoznanie operacyjne lub inwentaryzację takich budynków, które w razie jakichś sytuacji nadzwyczajnych, na przykład anomalii pogodowych, huraganów i tego typu zdarzeń, mogłyby stanowić schronienie dla ludności cywilnej, dlatego, że niebawem wejdzie w życie taka ustawa o ochronie ludności cywilnej. Dużo zadań i dużo obowiązków, wynikających z zapisów tej ustawy spadnie właśnie na państwową i ochotniczą straż pożarną i stąd właśnie takie rozpoznanie operacyjne tego typu obiektów.

Aby piwnica mogła stanowić bezpieczne schronienie w razie zagrożenia, musi spełniać odpowiednie warunki.

– Są sprawdzane budynki głównie użyteczności publicznej, ale też budynki sakralne. Interesują nas przede wszystkim budynki o konstrukcji żelbetowej. W tych budynkach sprawdzamy przede wszystkim powierzchnię takiej piwnicy, drogę pożarową, czy w ogóle istnieje, czy w takiej piwnicy byłaby – na ewentualny czas schronienia się takich osób – instalacja gazowa, jaka jest wysokość tych pomieszczeń, instalacja wodociągowa, toalety. Najważniejsze jest to, żeby z takiego budynku była zapewniona odpowiednia liczba wyjść ewakuacyjnych – mówi Marcin Opioła.

Na terenie Tarnowa i powiatu tarnowskiego do tej pory zinwentaryzowano 654 piwnice, które spełniają założone kryteria, 392 w mieście i 262 na terenie powiatu.

Wejście w życie Ustawy o ochronie ludności cywilnej oraz stanie klęski żywiołowej planowane jest na styczeń 2023 r.

 

Exit mobile version