Rosnące ceny energii, gazu, szalejąca inflacja i pytanie czym i jak ogrzać dom w okresie jesienno-zimowym może przyprawić o zawrót głowy. Jak się okazuje, z pomocą przychodzi Straż Gminna, która nie tylko doradza, ale także gotowa jest zakasać rękawy i własnymi rękami pomóc w wymianie.
Jak informowaliśmy, w ostatnim czasie strażnicy otrzymują coraz więcej zgłoszeń od mieszkańców dotyczących palenia w piecu odpadami. Jednak w trakcie prowadzonych kontroli doradzają także jak efektywnie palić w piecu, gdzie ubiegać się o dotacje, a nawet pomagają wymienić źródło ogrzewania.
Tak było w przypadku mieszkanki gminy Tarnów, która nie potrafiła się zdecydować jaki system ogrzewania dobrać, a w jej domu było zimno.
– Pomagamy wymieniać źródła ciepła. Tak zrobiliśmy w ostatnim przypadku, gdzie mieszkanka nie miała możliwości wykonania centralnego ogrzewania. Zwróciła się do nas po pomoc i jej udzieliliśmy. Po konsultacji z nami założyła sobie pompę powietrze-powietrze. Zasugerowaliśmy jej takie rozwiązanie a teraz mówi, że nie wyobraża sobie innego ogrzewania. Jest jej naprawdę ciepło, jest zadowolona a zużycie energii jest niewielkie – mówi komendant Straży Gminnej Arkadiusz Łucarz.
Jak dodaje Arkadiusz Łucarz, strażnicy będąc ‘w terenie’ dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą, ponieważ chcą pomagać mieszkańcom, a nie tylko straszyć karami.
Dlatego są otwarci żeby odpowiedzieć na prośbę pomocy przy dobraniu odpowiedniego źródła ciepła, jak i samej wymiany.
– Wystarczy do nas zadzwonić. Jeżeli ktoś będzie miał taką ochotę to możemy nawet podjechać i sprawdzić jaki ktoś ma dom, jak jest ocieplony, i jakie źródło ciepła będzie odpowiednie. Znamy też mniej więcej koszty takich wymian. Doradzimy też gdzie i jakie środki finansowe można uzyskać, jesteśmy otwarci na pomoc mieszkańcom.
Skontaktować się, ze Strażą Gminną można poprzez numer tel. 14 688 01 44, lub przyjść do jej siedziby przy ul. Krakowskiej 19 w Tarnowie.
Mieszkańcy coraz częściej donoszą na spalających odpady. Strażnicy gminni przyjmują więcej zgłoszeń