W tarnowskim Ratuszu dziennikarze czytali fragmenty powieści Wittlina 'Sól ziemi’. Spotkanie odbyło się w ramach programu Kanon Polski.
Jak wyjaśnia Maciej Kwaśniewski z Instytutu Literatury, Kanon Polski to program wydawniczy mający na celu przybliżenie czytelnikom nie tylko znanych arcydzieł literatury z minionych wieków, ale także dzieł bardziej współczesnych, które odcisnęły piętno na pokoleniu, które się z nimi zetknęło. Salon Literacki ma pomóc w przybliżeniu tych dzieł.
– Obejmuje on najwybitniejsze dzieła polskiej literatury, także dzieła krytycznoliterackie, dzieła pomnikowe, ale też literaturę emigracyjną, która co prawda jest wznawiana, ale często brakuje takich opracowań krytycznoliterackich albo z takim aparatem pojęciowym, odnoszącym się do kontekstu kultury. Jest to pomieszanie klasyki z czymś, co może dopiero stać się klasyką, a które to rzeczy są istotne. Salon Literacki ma pokazać ludziom wartościowe pozycje polskiej literatury.
'Sól ziemi’ Józefa Wittlina, prezentowana w tarnowskim Ratuszu, to jedna z blisko dwustu pozycji, które do tej pory ukazały się w ramach Kanonu.
Jak podkreśla prof. Wojciech Ligęza, powieść Wittlina jest niezwykle aktualna ze względu na swoją uniwersalną wymowę.
– Józef Wittlin to wybitny analityk, albo może fenomenolog, wojny. Powieść Wittlina dostarcza klucz do czytania tego, co się dzieje, bo przecież każda wojna jest czymś, co narusza porządek świata. Nie tylko społeczny, ale także metafizyczny i moralny przede wszystkim. Józef Wittlin to pisarz czucia moralnego, jeden z najwybitniejszych w literaturze polskiej. Ta książka może być czytana w każdym czasie.
Kanon Polski to program prowadzony przez Instytut Literatury w Krakowie powołany w tym celu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wszystkie dzieła są opracowywane przez wybitnych literaturoznawców polskich, opatrzone szczegółowymi przypisami i wyjaśnieniami, ułatwiającymi zrozumienie utworu i kontekstu historycznego oraz kulturowego. W programie wydano już około 200 tytułów i planowane jest kolejne kilkaset. Program Kanon Polski ma trwać do 2027 roku i nadal można zgłaszać dzieła, które zdaniem rożnych osób i środowisk są warte przypomnienia. Głównymi adresatami programu są nauczyciele poloniści. Dlatego też wydane przez Instytut Literatury książki rozsyłane są za darmo do 7 tysięcy bibliotek szkolnych w całej Polsce.