Lek. Ewa Rytwińska: 'Dzięki regularnym badaniom można uniknąć amputacji piersi’

312452893 637554038112623 5863693773971662650 n

Edukacja i profilaktyka są obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek – grzmią specjaliści. Kobiety w dobie pandemii zaniedbały badania piersi.

Tymczasem rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet. W Polsce odpowiada za ok. 23 proc. wszystkich przypadków raka. Jest także odpowiedzialny za ok. 14 proc. zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet. Statystyki pogorszył jeszcze COVID-19.

Lek. ginekolog Ewa Rytwińska z Mościckiego Centrum Medycznego w Tarnowie, która była gościem programu Bez Skierowania zwraca uwagę, że dzięki regularnym badaniom można uniknąć amputacji piersi.

– Kobiety, które regularnie badają swoje piersi mogą wybadać guzka do jednego centymetra, a guzki do dwóch centymetrów niemalże w stu procentach są wyleczalne. To jest bardzo ważny moment, a my lekarze możemy pójść jeszcze dalej i dać raz w roku pacjentce badanie dokładniejsze niż palpacyjne, które jest w stanie wykryć guzka, który jest jeszcze niewyczuwalny palpacyjnie. To są te wczesne wykrywania, które pozwalają na to, że nie musi być amputacji piersi. Proszę pamiętać, że proteza piersi jest trwałym kalectwem fizycznym i psychicznym dla kobiety.

Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Większość zachorowań dotyczy kobiet po 50. roku życia. Dlatego właśnie do pań między 50 a 69 rokiem życia adresowany jest profilaktyczny program badań mammograficznych 'Siła Kobiety’, realizowany przez Mościckie Centrum Medyczne.

Badania są darmowe i nie wymagają skierowania.

 

Wszystkie audycje Bez Skierowania znajdziesz TUTAJ

 

Exit mobile version