Konserwator zabytków zablokował powstanie rzeźby Jana Szczepanika. Co dalej z inicjatywą pomnika 'polskiego Edisona’ na tarnowskim rynku?

Projekt bez tytulu 12

Rzeźba Jana Szczepanika na tarnowskim rynku jeszcze nie w tym roku. Konserwator zabytków nie wyraził zgody na powstanie monumentu. Inicjatorzy jednak nadal zabiegają o to, aby zrealizować swój pomysł.

Figura tarnowskiego wynalazcy miała powstać jako zwieńczenie obchodów 150. rocznicy urodzin Jana Szczepanika. Pierwotnie planowano ją umieścić zaraz obok Muzeum Okręgowego, jednak ostatecznie wybrano miejsce obok Domu Technika przy Rynku 10.

– Miejsce gdzie chcemy postawić pomnik należy do miasta, od którego mamy wstępną zgodę. Niestety na tę lokalizację zgody nie wyraził konserwator zabytków. Miejsce gdzie ma być pomnik, nie ma planu zagospodarowania, więc musieliśmy wystąpić o warunki zabudowy, na które opinię musi wydać konserwator. Złożyliśmy zażalenie do generalnego konserwatora, ponieważ jest taka możliwość. Teraz czekamy na jego decyzję – mówi inicjatorka powstania rzeźby prezes Naczelnej Organizacji Technicznej w Tarnowie Renata Łabądź.

Poza złożonym zażaleniem do generalnego konserwatora, Naczelna Organizacja Techniczna w Tarnowie wysłała pismo do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z prośbą o interwencję w tej sprawie.

Jednak czas oczekiwania na odpowiedź może wynieść nawet trzy miesiące, tak więc rzeźby nie uda się umieścić na rynku w tym roku.

Jak mówi Renata Łabądź, odmowa konserwatora została uargumentowana tym, że rzeźba zakłócałaby przejrzystość i ogląd rynku.

Dodała, że na Rynku znajduje się już pomnik Tertila, który dobrze wygląda, a planowane miejsce na rzeźbę Szczepanika nie jest przypadkowe.

– Chcemy rzeźbę usytuować przy budynku NOT-u przy Rynku 10, ponieważ postać ‘techniczna’ powinna znajdować się w miejscu, gdzie promuje się technikę. Rzeźba byłaby skierowana na Ratusz oraz na Pasaż Odkryć, w którym znajduje się sala poświęcona Janowi Szczepanikowi.

Renata Łabądź nie wyklucza, że będzie konieczne znalezienie innej lokalizacji dla rzeźby, ale tarnowski NOT nadal prowadzi rozmowy z konserwatorami zabytków, aby dojść do porozumienia.

Sama rzeźba miałaby być ‘żywa’, a dzięki specjalnemu aparatowi zamieszczonemu przy postaci wynalazcy, będzie można zobaczyć ‘Tarnów oczami Jana Szczepanika’.

– Rzeźba nie będzie przedstawiała statycznego Jana Szczepanika, ponieważ był on osobą bardzo aktywną. Będzie stała wsparta na trójnogu z aparatem fotograficznym. Aparat będzie tak skonstruowany, że poprzez niego będzie można patrzeć na Ratusz, a poprzez kręcenie korbką będzie można zmieniać kolory. Hasło, które towarzyszy zamysłowi tej rzeźby to ‘Spójrz na Tarnów oczami Jana Szczepanika’.

Rok 2022 w Tarnowie został ogłoszony ‘Rokiem Jana Szczepanika’. W 150. rocznicę urodzin ‘polskiego Edisona’ w mieście odbyło się wiele wydarzeń upamiętniający jego postać.

Odsłonięto mural na budynku przy ul. bł. ks. Romana Sitki, przedstawiający wynalazcę w swojej pracowni, aula w Akademii Nauk Stosowanych została nazwana jego imieniem, również jedna z sal, w otwartym niedawno Pasażu Odkryć, jest zadedykowana Janowi Szczepanikowi.

Były także konferencje oraz koncert i uroczysta gala, w trakcie której wręczono Statuetki Szczepanika.

‘Polski Edison’ doczekał się swojego muralu w Tarnowie

 

Exit mobile version