Ponadczasowe hity z filmów i seriali Janosik, Czterdzieści lat minęło, Nie lubię poniedziałku, czy Poszukiwany poszukiwana! zabrzmią w Centrum Sztuki Mościce.
Koncert poświęcony będzie postaci-legendzie polskiego jazzu, Jerzemu 'Dudusiowi” Matuszkiewiczowi. Zmarły w zeszłym roku muzyk stworzył ponad dwieście szlagierów do wielu kultowych już filmów i seriali. Kiedy wspominamy ulubione polskie seriale dzieciństwa i młodości, istnieje więc ogromna szansa, że zanucimy melodię stworzoną przez Matuszkiewicza.
40 lat minęło – koncert muzyki Jerzego “Dudusia” Matuszkiewicza w wykonaniu Opery Krakowskiej odbędzie się w czwartek (20 października) o 17. w Centrum Sztuki Mościce.
Zabawny pseudonim muzyk zdobył dzięki podobieństwu do chłopca z cyklu rysunków Gwidona Miklaszewskiego. Opowiadał o tym tak:
Zaraz po wojnie Gwidon Miklaszewski rysował w jednej z krakowskich gazet historyjki o ojcu i jego synku Dudusiu. Synek pytał o różne sprawy obyczajowe, a ojciec dowcipnie mu je wyjaśniał. Koledzy dostrzegli podobieństwo między mną i Dudusiem – duża głowa, trochę grubasek – i zaczęli na mnie wołać: Duduś! I tak już zostało.
Matuszkiewicz napisał muzykę do przygód innego Dudusia: serialu Podróż za jeden uśmiech, o autostopowej podróży dwóch chłopców. Pierwszą muzyczną miłością urodzonego w Jaśle, a wychowanego we Lwowie muzyka były grane przez wuja przedwojenne przeboje. Później, w latach powojennych, przyszła miłość do jazzu, który bardzo szybko stał się 'muzyką wyklętą”. 'Za granie jazzu można było być relegowanym z uczelni albo mieć inne nieprzyjemności. W tym czasie, wraz z utrwaleniem się podziału na tę i tamtą stronę żelaznej kurty, jazz stał się muzyką zabronioną” – wspominał Matuszkiewicz. Związany grą w jednym zespole z takimi postaciami jak Krzysztof Komeda i Andrzej Trzaskowski, 'lew saksofonu”, jak nazywano Matuszkiewicza, zdobył sławę i popularność oraz liczne nagrody i odznaczenia. W latach 70. i 80. muzyk zajmował się już głównie komponowaniem. Wtedy właśnie powstała muzyka do filmów, m.in. Jak rozpętałem drugą wojnę światową, Poszukiwany, poszukiwana, Zaklęte rewiry oraz seriali telewizyjnych, takich jak Czterdziestolatek, Alternatywy 4, Janosik, Wojna domowa, Podróż za jeden uśmiech.
Jerzy 'Duduś” Matuszkiewicz miał ogromny talent nie tylko do pisania chwytliwych melodii, które najbardziej szarym, peerelowskim pejzażom dodawały lekkości, wdzięku i wręcz seksapilu (przypomnijmy sobie tematy z filmów Nie lubię poniedziałku, Alternatywy 4 czy Czterdziestolatek), ale również do tworzenia niezapomnianych piosenek. Podczas koncertu zabrzmią m.in. utwory do tekstów Agnieszki Osieckiej, w tym legendarna ballada Uciekaj, moje serce z poruszającego serialu Jan Serce o poszukiwaniu miłości przez 'człowieka prostego” czy zwariowana, rockandrollowa piosenka do tekstu Ludwika Jerzego Kerna Nie bądź taki szybki Bill z serialu Wojna domowa. Autor wielu znakomitych książek i wierszy nie tylko dla dzieci na piosenkach do serialu opowiadającego w zabawny sposób o konflikcie pokoleń zrobił jeden z najlepszych interesów życia, o czym po latach z humorem wspominał, a piosenka w wykonaniu Kasi Sobczyk z dnia na dzień stała się 'bigbitowym” hitem. Jedną z najsłynniejszych piosenek 'Dudusia” Matuszkiewicza jest z pewnością Jeszcze w zielone gramy do słów Wojciecha Młynarskiego – uniwersalny hymn o nadziei. 'Lew saksofonu” stworzył też muzykę do wielu innych utworów Młynarskiego, jego jazzowy styl bardzo pasował do błyskotliwych, ironicznych tekstów mistrza.
Wykonawcy:
Wokal – Katarzyna Guran, Patryk Wyborski
Dyrygent – Piotr Sułkowski
Orkiestra Opery Krakowskiej
Prowadzenie – Magdalena Miśka-Jackowska