– Praca wśród chorych to służba i misja – mówi ks. Grzegorz Krakowski, kapelan Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie. 18 października Kościół katolicki wspomina św. Łukasza Ewangelistę. To patron lekarzy i pracowników służby zdrowia.
– Wydaje mi się, że trzeba przede wszystkim wielkiej pokory w służbie zdrowia. Tutaj nie ma miejsca na karierę. Owszem, można zdobywać pewne stopnie naukowe, doskonalić swój zawód, ale tu pozostaje się jednak w cieniu pacjenta. Potrzebna jest pewna bezinteresowność. Nie zawsze spogląda się na służbę zdrowia jako na zawód czy profesję, która ma mi się tylko opłacać. Chodzi tutaj jeszcze o coś więcej, niż tylko wynagrodzenie finansowe. Chodzi o pomoc tym najbardziej potrzebującym, chorym i cierpiącym, więc jest to coś więcej, niż tylko wykonywanie zawodu, za który dostaje się wynagrodzenie.
Ks. Krakowski przypomina także, dlaczego to właśnie św. Łukasz uznany został za patrona pracowników służby zdrowia.
– Myślę, że jest to związane z jego życiorysem, chociaż te dane na temat św. Łukasza są dość skąpe. Wiemy, że pochodził z pogańskiej rodziny i analizując jego Ewangelię, można dojść do wniosku, że z pewnością miał do czynienia z medycyną. Używa, jako jedyny ewangelista, pewnych terminów medycznych, co na tamte czasy było pewnym prestiżem, więc sugeruje się, że prawdopodobnie był lekarzem.
Liturgiczne wspomnienie św. Łukasza Ewangelisty to w Polsce patronalne święto pracowników służby zdrowia i jest obchodzone pod nazwą Dnia Służby Zdrowia.