Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w Tarnowie działa ze sporymi sukcesami

311866037 638131331338741 4806158611727399587 n

Przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe parkowanie, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, a nawet handlowanie narkotykami – to m.in. takie wykroczenia czy przestępstwa, które każdy z nas może zaznaczać na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa i tym samym poinformować o nich organy ścigania.

Jak mówił w programie 'Pomagamy i chronimy’ asp. sztab. Paweł Klimek z tarnowskiej policji, dzięki tej aplikacji możemy powiadomić służby o niebezpiecznych sytuacjach, które np. notorycznie występują w naszej okolicy.

– To jest aplikacja, która została przekazana społeczeństwu, również mieszkańcom Tarnowa i okolic. Z niej możemy korzystać i poinformować policję o sprawach, które nam 'ciążą’ i związane są z brakiem bezpieczeństwa. Wystarczy tylko kliknąć w odpowiedni piktogram. Trzeba jednak sobie zdawać z tego sprawę, że ta informacja nie jest przekazywana 'tu i teraz’. Ona dopiero musi zostać przetworzona i sprawdzona przez Wydział Prewencji. Następnie te informacje są przekazywane do odpowiednich służb, które się będą zajmować tą konkretną sprawą.

Oprócz zagrożeń związanych m.in. ze złym parkowaniem, wyścigami samochodowymi czy złą infrastrukturą drogową, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pomogła zlokalizować i zatrzymać w Tarnowie dilera narkotyków.

– W Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa było podane, że ktoś rozprowadza środki odurzające w centrum naszego miasta. Ta informacja została pozytywnie zweryfikowana przez służby. Na tej podstawie policjanci z Komisariatu Policji Tarnów-Centrum zatrzymali 20-latka, który w okolicy centrum handlowego przy ul. Kościuszki sprzedawał narkotyki – opowiada oficer prasowy tarnowskiej policji.

Osoby zgłaszające konkretną sprawę w aplikacji są anonimowi. Funkcjonariusze apelują jednak, by w sytuacjach nagłych, poinformować służby bezpośrednio dzwoniąc na numer alarmowy 112. Tylko w ten sposób pomoc jest w stanie dotrzeć na czas.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa od 2016 roku i jak mówią funkcjonariusze, cieszy się dużym zaufaniem społeczeństwa. Od tamtej chwili znalazło się na niej ponad 16 tys. zaznaczeń z samego regionu tarnowskiego z czego połowa została pozytywnie zweryfikowana.

Exit mobile version