19 października w Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych społeczność Łękawki upamiętni ks. kapitana Franciszka Drwala.
Duchowny urodził się w 1907 roku w Woli Rzędzińskiej. Był kapłanem, żołnierzem oraz Polakiem o nienagannej, ponadczasowej postawie etyczno-moralnej, która może być wzorcem inspirującym kształtowanie osobowości uczniów w XXI wieku – mówi proboszcz ks. Czesław Bachula.
– Już we wrześniu 1939 roku po wybuchu II wojny światowej, został powołany na kapelana szpitala polowego nr 30 z obowiązkiem stawienia się w Przemyślu. Mimo licznych trudności dotarł do szpitala oraz objął powierzoną mu funkcję. Po kapitulacji wojsk polskich dostał się do niewoli niemieckiej. Podczas postoju pociągu z jeńcami w Tarnowie kolejarze dostarczyli mu ubranie cywilne i namawiali do ucieczki z transportu. Nie skorzystał z tej propozycji. Powiedział, że jako kapelan ma pozostać tam, gdzie są jego żołnierze.
W czasie drugiej wojny światowej kapłan przebywał w obozach jenieckich. W 1942 roku zmarł z wycieńczenia w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie.
– Sądzimy także, że podczas obecnego konfliktu na Ukrainie oraz globalnego kryzysu wartości może być wzorem wyborów etycznych dla młodych ludzi. Jako chrześcijanin imponuje nam wiernością wobec pierwszego przykazania Dekalogu 'Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną’.
W środę, 19 października o 9.00 będzie Msza Święta w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Łękawce pod przewodnictwem bpa Stanisława Salaterskiego. Później w szkole odbędzie się widowisko 'Wolni, Niezłomni, Niepodlegli”. Ponadto nastąpi uhonorowanie 'cegiełką pamięci” ks. Franciszka Drwala w Muralu 'Kapłanów Niezłomnych” znajdującym się w Niepublicznej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Łękawce.