Coraz więcej głosów o potrzebie zmian w uchwale antysmogowej w województwie małopolskim. Docierają one m.in. do radnych.
Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciech Skruch, gość audycji Słowo za Słowo mówił, że są oczekiwania, aby dopuścić spalanie drewna kawałkowego w piecach spełniających wymogi ekoprojektu. Dotychczas w uchwale nie ma takiego zapisu.
– W obecnie obowiązującym programie ochrony powietrza i w uchwale dopuszcza się spalanie drewna, ale tylko w piecach, które przewidują zgazowanie drewna. Są oczekiwania wśród radnych, aby dopuścić spalanie drewna kawałkowego w piecach spełniających wymogi tzw. ekoprojektu. To dzięki temu byłaby możliwość spalania drewna, którego w naszym regionie jest dużo.
Jak dodaje Wojciech Skruch, ewentualne zmiany uchwały muszą zostać powiązane z weryfikacją programu ochrony powietrza, co będzie miało miejsce w 2023 roku.
Wojciech Skruch radzi także mieszkańcom, aby przeanalizowali swoje potrzeby, możliwości finansowe i dowiedzieli się o możliwościach dofinansowania.
– Zachęcam, aby mieszkańcy, którzy chcą wymienić piec, ale również docieplić budynek, żeby udali się do urzędów gmin. Są tam urzędnicy, których można zapytać o to gdzie można uzyskać dofinansowanie, w jakiej wysokości i na jakie zadania. Z całą pewnością pomogą także przy pisaniu wniosków. Niezależnie od tego zawsze można korzystać ze wsparcia pracowników Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiskowa i Gospodarki Wodnej w Krakowie. W Tarnowie także mamy filię Funduszu. Pracownicy pomogą znaleźć takie dofinansowanie.
Przypomnijmy, że w Małopolsce zmienił się termin wejścia w życie wymiany pieców bezklasowych z 1 stycznia 2023 roku na 30 kwietnia 2024 roku, więc o dwa sezony grzewcze.