Takiego wydarzenia dawno w Tarnowie nie było. Już 3 grudnia na Rynku setki wojskowych rekrutów uroczyście będzie ślubować swoją wierność i oddanie Ojczyźnie.
Jak mówił gość programu Słowo za Słowo kpt. Paweł Badoń z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie, przysięga jest najwyższym zobowiązaniem żołnierza wobec państwa i narodu i niemal każdy żołnierz wspomina to wydarzenie przez wiele lat.
– Szesnastodniowe szkolenie w ramach terytorialnej służby wojskowej kończy się uroczystą przysięgą. Jest to coś, co żołnierz na pewno pamięta i wspomina do końca swojego życia. I już teraz mogę serdecznie zaprosić wszystkich mieszkańców regionu tarnowskiego na uroczystą przysięgę, która odbędzie się na płycie Rynku w Tarnowie. Dlatego każdy kto przejdzie proces rekrutacji i odbędzie szkolenie będzie mógł tutaj złożyć przysięgę w otoczeniu najbliższych, bo nie ukrywajmy, że z reguły na taką uroczystość przybywa rodzina.
Oprócz uroczystej przysięgi wojsko przygotowało dla wszystkich tarnowian wiele atrakcji związanych m.in. wojskowością i z pokazem sprzętu wojskowego. Przewidziano także mobilne punkty rekrutacji, gdzie każdy chętny będzie mógł zgłosić swój angaż do wojska.
Po inauguracji 113. Batalionu Lekkiej Piechoty w Tarnowie znacząco wzrosło zainteresowanie służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej. Przed wrześniem było 108 żołnierzy, a obecnie już jest około 140.
Przysięga wojskowa w Tarnowie czeka na rekrutów, którzy zgłoszą swoją chęć wstąpienia do Wojsk Obrony Terytorialnej i odbędą najbliższe szkolenie, zorganizowane 18 listopada. Wojskowi przyznają, że zainteresowanie na ten termin jest bardzo duże i już otrzymali kilkadziesiąt wniosków od osób z samego regionu tarnowskiego.
– Nie każdy będzie żołnierzem, nie każdy będzie np. radiowcem, więc trzeba spełnić kilka wymagań. Przede wszystkim należy być osobom pełnoletnią, posiadającą obywatelstwo polskie, a także nie być karaną za przestępstwa umyślne. Ponadto trzeba mieć odpowiednią predyspozycję fizyczną i psychofizyczną do pełnienia czynnej służby wojskowej. Szkolenie dzieli się na dwa etapy. Dla osób, które nigdy nie miały styczności z wojskiem trwa szesnaście dni i jest to szkolenie podstawowe. Natomiast ci, którzy już kiedyś byli w wojsku i mają przydzielony stopień, odbędą szkolenie uzupełniające, trwające osiem dni – dodaje kpt. Paweł Badoń.
By zgłosić swoją chęć wstąpienia do Wojsk Obrony Terytorialnej i odbycia szkolenia, wystarczy zarejestrować się na resortowym portalu https://zostanzolnierzem.pl/ lub złożyć wniosek w Wojskowym Centrum Rekrutacji w Tarnowie.
Ostatnia przysięga wojskowa w Tarnowie miała miejsce pod koniec lat 80. XX wieku. Wówczas jednak odbywała w koszarach przy ul. Mościckiego, a nie na płycie Rynku.