Mieszkańcy Sądecczyzny, ale także pielgrzymi z innych zakątków diecezji tarnowskiej tłumnie przybyli do Krynicy-Zdroju. Tutaj uczestniczyli we Mszy Świętej i w różańcowym marszu ulicami miasta w intencji życia i rodziny.
Termin wydarzenia (16.10) nie był przypadkowy, bo na ten dzień przypadała 44. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża i obchodzony był 22. Dzień Papieski. Św. Jan Paweł II jest nazywany papieżem rodziny.
– Chcemy wziąć w obronę w czasie tej modlitwy rodziny i małżeństwa, które czasem są bezbronne wobec potężnych ideologii uderzających w godność ludzi. Mocno wierzymy w sens i skuteczność naszej modlitwy zanoszonej do Boga i dlatego gromadzimy się na Eucharystii i na różańcu dla życia i rodziny
– mówił w Krynicy-Zdroju biskup Andrzej Jeż.
Ordynariusz diecezji tarnowskiej w swojej homilii odniósł się też do katolików, którzy naginają zasady moralności chrześcijańskiej.
– Niektórzy politycy i znane osobistości deklarują publicznie, że są katolikami, a zarazem popierają in vitro, aborcję czy zrównanie małżeństwa ze związkiem jednopłciowym. Nikt wewnętrznie uczciwy nie może wybierać grzechu, a jednocześnie twierdzić, że żyje w jedności z Bogiem. To jest schizofrenia. Taki człowiek nie szanuje siebie, swojej godności chrześcijańskiej, a nawet ludzkiej. Każdy katolik, który odrzuca prawo Boże winien się nawrócić, bo inaczej jego bycie katolikiem nie jest autentyczne. Przystępowanie w takiej sytuacji do Komunii Świętej jest świętokradzkie
– podkreślił biskup, który przewodniczył Mszy Świętej w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krynicy-Zdroju.
Po Eucharystii tłumy diecezjan przeszły spod świątyni na krynicki deptak, modląc się w tym czasie na różańcu. Uczestnicy podkreślali, że modlitwa w tej intencji jest bardzo potrzebna w tych czasach.
– Czasy są ciężkie. Widać to w naszych domach, rodzinach i szkołach. Jest inaczej niż jeszcze kilka lat temu
– mówiła pani z Łabowej (powiat nowosądecki).
– Jest ciężko, przede wszystkim rodzinom z dziećmi. W dobie komputerów i telefonów wiara nam ucieka
– dodała kobieta ze Szczyrzyca (powiat limanowski), która przyjechała na to wydarzenie z mężem i synem, który w przyszłym roku przystąpi do I Komunii Świętej.
Podczas Dnia Papieskiego w całej diecezji tarnowskiej można było także wspierać zdolnych uczniów i studentów, stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, wrzucając pieniądze do puszek.
Datki można także wpłacać online: KLIK.