Kult obrazu Matki Bożej Grybowskiej zwanej Przedziwną datowany jest na początek siedemnastego wieku ale jak świadczą dokumenty, był on znacznie starszy. Historycy spierają się o to, czy dotyczył jednego i tego samego obrazu. Według niektórych, w drewnianym, nieistniejącym już dziś kościele, był czczony obraz Matki Bożej Przedziwnej, ale podczas potopu miał spłonąć razem ze świątynią, choć istnieje legenda, jakoby tylko ikona Matki Bożej ocalała z pożaru.
Jak mówi proboszcz parafii w Grybowie ks. Ryszard Sorota – Matkę Bożą Grybowską nazywano także Różańcową, nie wiadomo jednak, dlaczego nosi tytuł „Przedziwna”.
– Może dlatego wybrano ten tytuł, że rzadko obraz Matki Bożej tak bywa nazywany, chociaż też nasz obraz był czczony jako Matka Boża Różańcowa. Przedziwna – można by się oczywiście doszukiwać w historii parafii takich przedziwnych działań Matki Bożej wobec parafii jak również wobec samego obrazu, który mimo bardzo wielu nawałnic dawnych jak i w ostatnim wieku właściwie przetrwał.
Na audycje na antenie radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz „Święte, piękne i nasze. Szlakiem sanktuariów diecezjalnych” zapraszamy w każdą sobotę o 17.