Starosta tarnowski: – Zamrożenie cen energii pozwoli nam zaoszczędzić nawet 2 miliony złotych

Lucarz pazdziernik

Zamrożenie cen energii oznacza duże oszczędności dla samorządów – mówi starosta powiatu tarnowskiego Roman Łucarz. W programie Słowo za Słowo na antenie RDN Małopolska odniósł się do słów premiera, który zapowiedział zamrożenie do pewnego poziomu wzrostu cen energii elektrycznej tak, żeby to nie były przyrosty kilkuset procentowe jakie proponowały firmy energetyczne.

Niższe stawki za energię elektryczną obejmą m.in. szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki i transport miejski.

Roman Łucarz mówi, że dla powiatu tarnowskiego oznacza to spore oszczędności.

– Wydatek, jeżeli chodzi o energię elektryczną w powiecie tarnowskim, a mamy grubo ponad 20 budynków, to jest znaczna pozycja w budżecie. Dlatego te wzrosty cen, które wcześniej proponowano, sięgające 500-600 procent doprowadziłyby do pięciokrotnego, sześciokrotnego wzrostu cen za energię elektryczną. To byłyby wydatki sięgające w naszym przypadku milionów. Myślę, że jeżeli by te ceny zostały zamrożone, to byłaby to oszczędność rzędu 1,5 do 2 mln złotych, a więc jest to dla nas bardzo duża pomoc.

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu ma zająć się między innymi projektami ustaw o zamrożeniu taryf na energię elektryczną dla samorządów oraz o dystrybucji węgla przez samorządy.

Starosta Roman Łucarz mówi, że w tej chwili to jedyny sposób żeby obniżyć cenę węgla. Według zapowiedzi rządu, ma to być 2 tys. złotych za tonę.

– Wydaje się, że to jedyna metoda na to, aby ograniczyć te szalejące ceny. Słyszałem, że sięgają już 3 900 zł za tonę, jeżeli chodzi o ten lepszy węgiel. To są ceny, które jeszcze rok temu nawet w najczarniejszych snach się nie śniły. Dziwię się opozycyjnej partii, która tego nie popiera, bo jeżeli chcemy pomóc naszym mieszkańcom, aby mieli tańszy węgiel to wszystkie ugrupowania partyjne powinny wspierać tę inicjatywę. Natomiast to co widzę, zwłaszcza ze strony Platformy Obywatelskiej, ta nagonka, że samorządy nie powinny się tym zajmować, jest niewytłumaczalna, absurdalna i nie mająca uzasadnienia i potwierdzenia w rzeczywistości.

Jedną z propozycji ma być współfinansowanie z budżetu państwa kosztów transportu surowca przez gminy. Ma pojawić się także zapis o możliwości współpracy kilku jednostek samorządu terytorialnego. To oznacza, że kilka gmin może zabezpieczyć węgiel na jednym placu. Starosta tarnowski przekonuje, że nie brakuje takich miejsc w regionie.

– W gminie Wietrzychowice jest taki duży plac po byłej Gminnej Spółdzielni, który spokojnie może być przeznaczony na węgiel, bo dawniej tam był dystrybuowany węgiel, jeszcze w poprzednim systemie komunistycznym, i ten plac został. Myślę, że takie place są w każdej gminie.

Premier przypomniał też, że do samorządów ma trafić dodatkowo ponad 13,5 mld zł. Pieniądze te mają m.in. zrekompensować ubytki w dochodach bieżących.

Powiat tarnowski ma otrzymać z tej puli ponad 6 mln złotych. Pieniądze zostaną przekazane w trzech transzach, i jak zapowiada starosta tarnowski, zostaną przeznaczone głównie na oświatę oraz podwyżki dla pracowników Domów Pomocy Społecznej.

Exit mobile version