Waporyzacja ziół – jak inhalować susz roślinny

40b74d9d3c01095e0befd953961a5862

Wapowanie ziół leczniczych wyrasta na wydajną formę aromaterapii. Zamiast palić susz roślinny w postaci kadzideł, można inhalować aktywne składniki bez dymu. Dziś wyjaśnimy które gatunki ziół można podgrzewać, jaka jest optymalna temperatura waporyzacji i jak korzystać z waporyzatora.

Czym jest waporyzacja ziół?

Waporyzacja to proces odparowywania składników suszu ziołowego, który zachodzi po podgrzaniu surowca roślinnego do odpowiedniego poziomu. Gdy temperatura wrzenia poszczególnych związków organicznych zostanie osiągnięta, substancje zmieniają stan skupienia w gazowy i ulatniają się tworząc vapor. Do inhalowania oparów ziołowych służy vaporizer, czyli podgrzewacz suszu. Urządzenia z precyzyjną kontrolą temperatury jak waporyzator Mighty potrafią wydobyć aktywne składniki z każdego rodzaju roślin leczniczych.

Czy warto wapować zioła?

Dzięki zachowaniu bezpiecznych temperatur waporyzacja jest najbardziej bezpiecznym dla zdrowia zamiennikiem palenia. Zamiast wdychać substancje smoliste, użytkownik może inhalować terapeutyczne składniki i aromatyczne terpeny rozproszone w parze wodnej. Wapowanie ziółek jest nie tylko niegroźne dla układu oddechowego, ale też bardzo wydajne. Skuteczność w wydobywaniu substancji czynnej z suszu jest dwukrotnie większa, niż w przypadku palenia. Ponadto, inhalowanie zapewnia lepsze przyswajanie roślinnych składników, niż picie naparu.

Które zioła nadają się do wapowania?

Do waporyzacji nadaje się praktycznie każdy legalny rodzaj ziół dostępnych w Polsce. Można podgrzewać tradycyjne przeciwzapalne ziele i importowane mieszanki o egzotycznym zapachu, które pomagają dbać o zdrowie i kondycję. Sprzęt do wapowania skutecznie wydobywa kannabinoidy z suszu konopi siewnej i jej koncentratów oraz medycznych odmian dostępnych w aptece (medyczna marihuana). Za pomocą vaporizera można też przyjąć dawkę kofeiny ze zmielonych ziaren kawy i liści zielonej herbaty, lub zrelaksować się podczas waporyzowania melisy. W kwestii rodzaju ziół do waporyzacji nie ma ograniczeń, lecz należy pamiętać, że każda substancja ulatnia się przy odpowiednim poziomie ciepła.

Temperatury wapowania ziół

Różna gatunki roślin mogą wymagać innej ilości ciepła. Przedstawiamy temperatury waporyzacji najbardziej popularnych ziół i ich zastosowania:

Jak wapować zioła

Najpierw należy zadbać o dokładne zmielenie surowca roślinnego. To zwiększa powierzchnię uwalniania składników. Rozdrobniony susz umieszcza się w komorach grzewczych waporyzatorów. Po uruchomieniu urządzenia i osiągnięciu ustawionej temperatury można zacząć inhalację. Wykonuje się spokojne wdechy. Nasycone substancjami aktywnymi powietrze dociera do płuc, skąd dostaje się do krwiobiegu i momentalnie zaczyna oddziaływać na organizm.

Vaporizery ziołowe nie uwalniają nikotyny

Przenośne i stacjonarne waporyzatory do suszu nie potrafią wytwarzać oparów z papierosów. Vaporizery nie nadają się do tytoniu. Temperatura waporyzacji nikotyny jest na tyle wysoka, że może zainicjować spalanie liści. Sprzęt do wapowania ziół przeznaczony jest do leczniczych związków, kannabinoidów i terpenów. To nie zamiennik fajek ani e-papierosów. Aby waporyzować tytoń, potrzebny jest zupełnie inny podgrzewacz.

Artykuł powstał przy współpracy partnera zewnętrznego.

Exit mobile version