Lekarz rodzinny wciąż może wystawiać dłuższe zwolnienia z wf-u. „Wymaganie zaświadczenia od specjalisty jest niezgodnie z prawem”

2WF2

Nauczyciel wychowania fizycznego czy dyrektor szkoły nie mają prawa wymagać od ucznia przedstawienia opinii lekarzy specjalistów innych niż medycyny rodzinnej – mówi w rozmowie z RDN Małopolska poseł PiS Józefa Szczurek-Żelazko.

Choć zmian w przepisach nie było, w wielu szkołach wymaga się od początku września długoterminowych zwolnień z WF od specjalistów np. kardiologa czy ortopedy, a nie od lekarzy rodzinnych.

Była wiceminister zdrowia uspokaja rodziców: lekarz POZ nadal może zwolnić ucznia z ćwiczeń.

Podkreśla jednak, że powinno się młodzież zachęcać do ruchu. Według danych, w Polsce w zajęciach wychowania fizycznego nie bierze udziału nawet co trzeci uczeń.

– Po pierwsze, jeżeli szkoły wymagają zwolnienia od specjalisty, to działają niezgodnie z prawem, i to trzeba jasno i wyraźnie powiedzieć żeby słuchacze mieli świadomość. Na dzień dzisiejszy nie było jeszcze żadnych zmian prawnych, w związku z tym obowiązuje procedura taka jaka była to tej pory, czyli lekarz rodzinny może takie zaświadczenie wystawić. Ale ja myślę, że problemem nie jest to kto może wystawić zaświadczenie tylko to żeby zaktywizować naszą młodzież, bo rzeczywiście te zwolnienia z wf-u były nadużywane. Robimy wszystko żeby uaktywniać młodzież. Mamy problemy z otyłością u młodzieży, zdrowiem psychicznym, a to wszystko wiąże się z brakiem aktywności fizycznej.

Posłanka dodała, że w tej chwili nie są prowadzone żadne prace legislacyjne dotyczące zmian zasad wystawiania zwolnień z WF.

Przypomnijmy, całe zamieszanie wywołała lipcowa wypowiedź ministra sportu i turystyki Kamila Bortniczuka, który zapowiedział, że od września będą zmiany w sprawie wydawania długoterminowych zwolnień lekarskich z WF.

Zwolnienia z wf-u tylko od specjalisty. Czy to zmniejszy liczbę niećwiczących uczniów?

Teraz trudniej o zwolnienie z wf-u. Czy uczniowie przestaną unikać ruchu?

Exit mobile version