„Dialog z młodymi trzeba zacząć od słuchania”. O tym jak pokonać bariery między pokoleniami mówiono podczas spotkania KDN

received 602737228199723

Słuchanie, obecność i empatia to podstawy komunikacji między starszym a młodszym pokoleniem – mówi psycholog Renata Smoleń. O tym jak rozmawiać z młodym pokoleniem i budować więzi można było usłyszeć podczas kolejnego spotkania Klubu Dobrze Nastawionych.

Klubowicze, którzy usłyszeli cenne wskazówki od specjalistki, uważają, że to bardzo ważny i aktualny temat.

– Dziś brakuje takiego porozumienia między starszym a młodszym pokoleniem. – Na naszych spotkaniach zawsze dowiadujemy się ciekawych rzeczy i spędzamy mile czas. Mam czworo wnucząt, które czasami lubią z babcią porozmawiać o wszystkim, więc przyda mi się taka umiejętność. – Temat jest ciekawy i na czasie. Myślę, że warto wiedzieć jak podchodzić do młodego pokolenia, jak zaczynać rozmowę, czy kiedy ją kończyć. – Mamy dzieci i wnuki i chcemy mieć z nimi jak najlepszy kontakt żeby móc im czasem pomóc i przestrzec. Między innymi po to tutaj przyszłam.

Psycholog i dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie Renata Smoleń w trakcie spotkania zaznaczyła, że dialog należy rozpocząć od słuchania drugiej osoby, a w samych rozmowach ważne jest przekazywanie tradycji i wartości, które mogą zbudować młodych ludzi.

– Przede wszystkim słuchać i myślę, że to słuchanie, którego musimy się uczyć przez całe życie jest bardzo ważne. Poza słuchaniem i cierpliwością też ważne jest przemycanie i pokazywanie ogromnej roli, i znaczenia tradycji oraz wartości. Pokazywanie, że w tej tradycji jest siła i stabilność, która daje też odporność psychiczną na bardzo różne zmiany i trudne sytuacji, których doświadczają młodzi ludzie.

Stąd, jak dodaje, warto zacząć też od tradycyjnej obecności, uśmiechu, wspólnego śpiewu czy opowieści, które mogą przełamać bariery międzypokoleniowe. A poza tradycją, warto zainteresować się tym, czym dziś żyją młodzi ludzie i nie odrzucać nowości.

Jednak budowanie trwałych i głębokich więzi nie tylko z dziećmi czy wnukami, ale w ogóle z drugim człowiekiem wiąże się ze swoim spokojem, umiejętnością słuchania, cierpliwością, zainteresowaniem potrzeb innych i wyzbywaniem się egoizmu.

– Głębokie więzi to przede wszystkim swój wewnętrzny spokój, zdolność słuchania, obserwowania, ale również pozwolenie sobie na czas. To wszystko wymaga czasu, obecności i empatycznego słuchania. Trochę też trzeba wyzbywać się egoizmu. Ważna jest empatia, gotowość niesienia wsparcia i troski oraz opieki a także rozeznawanie się w potrzebach naszych najbliższych. Warto uczyć się współodczuwania, rozeznawania potrzeb, obecności a przy tym empatii.

KDN to klub skierowany dla słuchaczy Radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. W trakcie cyklicznych spotkań nasi klubowicze mają możliwość uczestniczyć w warsztatach z różnymi specjalistami, spotkać się w miłej atmosferze i wziąć udział w wyjazdach integracyjnych. Spotykamy się również co miesiąc na Mszy świętej i wspólnym różańcu.

15 i 22 października wyruszymy do Oświęcimia i Tyńca, gdzie będziemy zwiedzać Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Opactwo Benedyktynów.

Trwają także zapisy na wspólny wyjazd na ogólnopolską konferencję „Kard. Stefan Wyszyński i Kard. Karol Wojtyła nauczycielami narodu”, która odbędzie się 18 października w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Zapisy są prowadzone pod nr tel.: Tarnów – 694 451 403, Nowy Sącz – 728 447 875.

Exit mobile version