Zabytek, który jest w złym stanie ma przejść gruntowną renowację, a w przyszłości może się w nim mieścić biblioteka, muzeum lub dzienny dom pomocy dla seniorów.
Wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł w rozmowie z Radiem RDN Małopolska, mówi, że po latach starań gmina nabyła dwór, ale nie w celach biznesowych. Obiekt ma służyć przede wszystkim mieszkańcom i to oni zdecydują co się będzie w nim mieścić.
Dodaje, że padają już pierwsze propozycje wykorzystania zabytku w przyszłości.
– Rozmowy był bardzo trudne, trwało to pięć lat i udało się. Idea jest przede wszystkim taka, że nie stać nas jako samorząd żeby wchodzić tutaj w jakąś inwestycję biznesową. Dwór zachowa dziedzictwo kulturowe, zachowa swoją historię i tradycję. Przede wszystkim będzie służył mieszkańcom. O tym co będzie w dworku zdecydują sami mieszkańcy. Już się mówi o dziennym domu pomocy dla seniorów, o obiektach kultury takich jak muzeum czy biblioteka.
Dworek został zakupiony za 150 tys. złotych od Związku Męskiej Młodzieży Przemysłowej i Rzemieślniczej w Krakowie, który zgodził się na sprzedaż pod warunkiem, że dworek będzie służył społeczeństwu.
Jednak jak zaznacza Grzegorz Kozioł, to dopiero początek drogi do odnowy tego miejsca i bez dofinansowań się nie uda, a budynek choć teraz bardzo zniszczony, zostanie przywrócony do swojej świetności.
– To jest dopiero początek drogi. Na sesji rady gminy ustaliliśmy, że inwestycja będzie prowadzona przez dłuższy czas i tylko pod warunkiem, że otrzymamy na to dofinansowanie. Dwór jest obecnie zniszczony, ale nie na tyle żeby nie można było go odtworzyć. Znajduje się tam wiele elementów, które pochodzą z XIX wieku. To będzie żmudna praca i duże wyzwanie, ale jesteśmy po to żeby wyzwania realizować.
Dwór w Radlnej pod względem architektonicznym jest unikatowy. Został wybudowany w stylu włoskiej willi renesansowej co sprawia, że jest wyjątkowy, ponieważ w regionie pozostałe dwory są w stylu szlacheckim lub magnackim.
Obiekt został wybudowany pod koniec XIX wieku i jest otoczony ogrodem o powierzchni jednego hektara, który również zostanie uporządkowany. W przeszłości dwór należał do księcia Sanguszki.
To nie jedyny dwór odnawiany przez gminę Tarnów. W Koszycach Małych również trwa renowacja zabytkowego dworu.
Pałac Dąmbskich w Wojniczu, po latach oczekiwań, przechodzi gruntowny remont [ZDJĘCIA]