Prezydent Tarnowa pisze do premiera w sprawie cen energii. 'Bezpieczeństwo energetyczne może zostać poważnie zagrożone’

Ciepiela pazdziernik

Roman Ciepiela w liście do premiera Matusza Morawieckiego, mówi o monopolistycznych praktykach spółek Skarbu Państwa.

Twierdzi, że w przetargu na dostawę energii do obiektów użyteczności publicznej w mieście nie wpłynęła ani jedna oferta. A chodzi o instytucje komunalne, ale również o szpital, przychodnie, straż pożarną, szkoły przedszkola czy żłobki.

Tymczasem jedna oferta na oświetlenie ulic siedmiokrotnie przewyższała cenę, którą miasto płaci obecnie.

W programie Słowo za Słowo Roman Ciepiela mówił, iż poinformował premiera, że bezpieczeństwo energetyczne i możliwość równomiernego rozwoju mieszkańców Tarnowa może zostać w najbliższym czasie poważnie zagrożone. Podkreślił, że oczekuje od premiera reakcji i interwencji w sprawie 'monopolistycznych praktyk spółek Skarbu Państwa’.

– Jeżeli żadna spółka energetyczna Skarbu Państwa nie składu miastu Tarnów oferty dostawy prądu, chociaż jest do tego zobowiązana, po to mamy spółki energetyczne, które są najistotniejszym dla zachowania infrastruktury bezpieczeństwa elementem naszej gospodarki, to jak inaczej to można nazwać? A jeszcze gorzej wygląda oferta, bo jedna oferta na dostawę energii na oświetlenie jednak wpłynęła – spółki PGE, ale jest o siedem razy droższa, w niektórych elementach, niż w roku bieżącym. To są praktyki czysto monopolistyczne.

Prezydent podkreślił też, że poziom cen żądanych za energię jest niemożliwy do przyjęcia przez jednostki samorządowe, których dochody budżetowe opierają się głównie na dotacjach, subwencjach i udziałach w podatkach ustalanych przez rząd lub parlament.

 

Pełna treść listu:

 

Prezes Rady Ministrów

Mateusz Morawiecki

Warszawa

Szanowny Panie Premierze,

Pragnę poinformować o wystąpienia zjawiska, które w moim odczuciu wyczerpuje znamiona monopolu spółek Skarbu Państwa, powołanych w celu realizacji jednej z podstawowych funkcji naszego państwa, tzn. zabezpieczenie dostaw energii elektrycznej podmiotom publicznym, mieszkańcom oraz podmiotom gospodarczym. Bezpieczeństwo energetyczne i możliwość równomiernego rozwoju mieszkańców Tarnowa – podkreślone w art. 1 ustawy Prawo energetyczne -może zostać w najbliższym czasie poważnie zagrożone.

Miasto Tarnów w celu zapewnienia dostaw energii elektrycznej na zabezpieczenie kluczowych i niezbędnych usług świadczonych mieszkańcom, zgodnie z prawem zamówień publicznych, powołało grupę zakupową składającą się z 87 podmiotów, wśród których są jednostki organizacyjne Gminy Miasta Tarnowa: szkoły, przedszkola, żłobki, instytucje kultury, przedsiębiorstwa komunalne, a także szpital i straż pożarna. Zapotrzebowanie na energię elektryczną tych jednostek to min 15 000 000 kWh rocznie w 369 obiektach.

Na ogłoszony przetarg nie wpłynęła żadna oferta dostawy energii elektrycznej do budynków w/w instytucji, a jedyna oferta dostaw energii dla potrzeb oświetlenia ulic i placów opiewała na stawki blisko siedmiokrotnie wyższe niż w 2022 r., które nie mogły być z oczywistych powodów przyjęte.

Bardzo proszę pana Premiera o interwencję z wykorzystaniem kompetencji Prezesa Rady Ministrów wobec spółek Skarbu Państwa, które realizują politykę państwa w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Nie może pozostać bez reakcji uchylanie się spółek SP od świadczenia podstawowych usług dla sektora publicznego na realizację fundamentalnych usług mieszkańcom o znaczeniu wręcz egzystencjonalnym!

Odrębną sprawą są ceny energii oferowane dla JST w ramach postępowań przetargowych. Niezależnie od opisanych powyżej praktyk monopolistycznych, poziom oferowanych cen jest niemożliwy do przyjęcia przez podmioty publiczne, których dochody budżetowe opierają się głównie na dotacjach, subwencjach i udziałach w podatkach ustalanych przez rząd lub parlament. Nawet przy wdrożeniu przez JST radykalnych form oszczędzania zużycia energii (w niektórych przypadkach niemożliwe do wdrożenia: żłobki, szpitale, dps itp.) nie będziemy w stanie pokryć tak horrendalnie wysokich kosztów. W tym przypadku konieczne jest istotne zwiększenie dochodów JST oraz większa kontrola rządu nad polityką cenową przedsiębiorstw energetycznych.

W związku z ogłoszeniem przez Tarnów ponownego przetargu na dostawę energii elektrycznej oraz zbliżającego się terminu przedłożenia projektu budżetu na rok 2023 bardzo proszę pana Premiera o podjęcie stanowczych i skutecznych działań.

Z poważaniem

Roman Ciepiela

 

Czy tarnowianie zapłacą więcej za mieszkanie? Szykuje się gorąca dyskusja o podatku od nieruchomości

Exit mobile version