Zastanawiasz się, jaką kupić pralkę, żeby jak najlepiej spełniła Twoje oczekiwania? Patrzysz na liczbę programów, dodatkowe funkcje, sposób ładowania… Nie zapomnij o jeszcze jednej ważnej rzeczy, jaką jest głośność pralki. Stanie się ona szczególnie istotna późnym wieczorem lub gdy w domu będą małe dzieci. Jaka jest najcichsza pralka? I czy ewentualnie można ją wyciszyć, gdy pracuje zbyt głośno?
Dlaczego pralka głośno działa?
Najbardziej pralka hałasuje podczas wirowania – i to jest normalne. Wtedy bęben jest wprawiany w największe obroty. Gorzej, gdy hałas jest głośniejszy niż dawniej. Może wskazywać na usterkę, którą należy szybko naprawić. Jakie są przyczyny głośnego działania pralki?
- Blokada bębna pralki. Na czas transportu pralki z tyłu urządzenia są montowane śruby. Zapobiegają uszkodzeniu bębna. Powinno się je wyciągnąć przed uruchomieniem pralki. Gdy zostaną w urządzeniu, będą przyczyną hałasu. Poza tym mogą przyczynić się do zniszczenia bębna.
- Uszkodzony bęben lub łożyska. Takich usterek nie można lekceważyć. Jeśli masz podejrzenie nieprawidłowego działania któregoś z tych elementów, wezwij serwis albo fachowca. Pamiętaj, że w razie usterki w czasie gwarancyjnym naprawa tych elementów będzie darmowa. Dlatego dobrze szukać urządzenia, które ma dłuższy czas gwarancji. Przykładowo, każda pralka Kernau ma aż 5 lat gwarancji. Dodatkowo te modele mają wymienne łożyska. To jest bardzo praktyczne rozwiązanie w razie usterki tych elementów.
- Niewypoziomowana pralka. Gdy pralka głośno wiruje, a przy tym przesuwa się po podłodze, może to być skutek złego ustawienia jej nóżek. Pamiętaj, żeby dopasować je do podłoża. Szczególnie w starszych mieszkaniach zdarza się, że podłoga nie jest całkiem równa. Dlatego nóżki pralki poziomuje się oddzielnie.
- Złe rozłożenie wsadu w bębnie pralki. Czasem prane rzeczy się zwiną albo zablokują, co skutkuje zaburzeniem obrotów bębna. Można wtedy włączyć pauzę i poprawić ułożenie wsadu.
Jaką pralkę wybrać, żeby była cicha?
Jaka jest najcichsza pralka? Najlepszą odpowiedzią na to pytanie będzie studiowanie etykiet energetycznych. Pralki automatyczne są najgłośniejsze podczas wirowania. I ta wartość podana w decybelach musi być wskazana na etykiecie. Odpowiada danej klasie natężenia hałasu oznaczonej literą. W taki sposób porównasz głośność wybranych modeli.
No dobrze, ale ile decybeli ma cicha pralka? Sama informacja na etykiecie może niewiele mówić komuś, kto nie orientuje się w specyfikacji urządzeń. Dlatego warto znać ogólne zakresy. Bardzo cicha pralka pracuje z głośnością ok. 55 dB. Dla porównania, mniej więcej takie natężenie osiąga szum w biurze. Przy wirowaniu powinna osiągać niewiele powyżej 70 dB. To podobny hałas jak we wnętrzu głośnej restauracji albo samochodu.
Czym się charakteryzuje cicha pralka?
Cicha praca pralki wypływa z zastosowania konkretnych elementów i podzespołów, które wpływają na jej działanie. Producenci starają się konstrukcyjnie ograniczyć głośność wybranych modeli. Najcichsze pralki mają silniki inwerterowe, czyli tzw. bezszczotkowe. Wykorzystują one do pracy magnesy, a to wpływa na ich mniej hałaśliwe działanie.
To nie wszystko, czym obecnie może się pochwalić cicha pralka automatyczna. Przeważnie ma także nowoczesny design obudowy, który zwiększa jej stabilność. Są to odpowiednie wgłębienia w bocznych ściankach urządzenia. W zależności od marki wyglądają i nazywają się nieco inaczej. Przykładowo, pralki Kernau mają obudowę nazwaną Boomerang, właśnie od kształtu wgłębień. Dzięki nim pralka nie wpada w mocne drgania podczas pracy silnika.
Jeśli chcesz, żeby w Twoim domu gościła cisza, możesz wykorzystać jeszcze inne rozwiązanie. Jest nim cicha pralka do zabudowy. Nie dość, że samo urządzenie będzie miało dobre parametry, to jeszcze płyta meblowa, pod którą je schowasz, wytłumi większość hałasu. To jest również dobry wybór do mieszkań, w których pralka nie mieści się w łazience. Sprytnie ukryta nie zakłóci aranżacji kuchni albo korytarza. Można zaryzykować stwierdzenie, że to właśnie jest najcichsza pralka.
Czy pralkę można wyciszyć?
Porady dotyczące tego, jaka pralka jest cicha, są dobre dla tych, którzy dopiero rozważają zakup. A jeśli już masz pralkę i nie chcesz kupować nowej? Możesz ją wyciszyć, korzystając z domowych sposobów. Dzięki zastosowaniu prostych trików zmniejszysz hałas w domu. Co zrobić, żeby pralka ciszej działała?
- Kup matę antywibracyjną i postaw na niej urządzenie. Taka wyciszająca podkładka pod pralkę jest wykonana z pianki lub gumy. Zmniejszy jej drgania, a nawet zniweluje efekt niedokładnego wypoziomowania. Jeśli oprócz hałasowania Twoja pralka „chodzi” po łazience, mata antywibracyjna pomoże rozwiązać ten problem. Jej antypoślizgowa powierzchnia zatrzyma w miejscu nóżki urządzenia. Pamiętaj tylko, żeby była odpowiednio gruba. Dzięki temu dobrze spełni swoje zadanie.
- Przylep podkładki antywibracyjne do nóżek pralki. Dzięki ich zastosowaniu urządzenie będzie mniej drgało, a przy tym aranżacja łazienki zostanie zachowana bez zmian. Mata pod pralkę jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ale jednak ją widać pod urządzeniem. Może zaburzyć spójny wygląd pomieszczenia. Podkładki są jedynie pod nóżkami.
- Zastosuj wyciszenie pralki po bokach. To sprawdzi się, jeśli masz model w zabudowie. Między obudowę pralki a ścianki szafki włóż specjalne gąbki albo maty. Poza tym pod pralką również połóż matę.
Dzięki takim sposobom pralka będzie mniej hałasować. Oczywiście te rozwiązania możesz zastosować, nawet jeśli masz nowoczesną, cichą pralkę. W końcu przecież nawet najcichsza pralka trochę hałasuje.
Najlepsza pralka – cicha i trwała
Zastanawiasz się więc, jaką pralkę kupić? Zależy Ci na jej trwałości, ale też na tym, żeby nie zakłócała Ci spokoju. Pamiętaj o paru zasadach.
- Czytaj etykiety energetyczne. Z nich pozyskasz wiele informacji. Zwróć uwagę na wartość decybeli podaną na etykiecie. Oczywiście ważna jest też klasa energetyczna i zużycie wody. Im mniejsze, tym lepiej dla Twojego portfela i środowiska.
- Przyjrzyj się budowie urządzenia. Dowiedz się, jaki silnik jest w nim zamontowany. Cicha pralka będzie miała inwerterowy. Sprawdź, czy obudowa jest odpowiednio wyprofilowana, aby tłumiła drgania.
- Zwróć uwagę na opis programów. Niektóre pralki mają dostępny tryb nocny. Jest on delikatniejszy i wykorzystuje wolniejsze obroty bębna. To sprawia, że jest cichszy.
Oprócz wymienionych kwestii pozostaje jeszcze mnóstwo kolejnych pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć. Czy chcesz pralkę wolnostojącą czy do zabudowy? Jaki wsad powinna zmieścić? Jakie programy są dla Ciebie istotne? Jednak powyższe podpowiedzi pomogą Ci wybrać taką pralkę, która będzie cicha.
Na koniec pamiętaj, aby dopytać o czas i zakres gwarancji. Standardowo producenci udzielają 2 lat gwarancji. Jednak niektórzy zapewniają więcej, np. Kernau. Pralka tej marki ma 5 lat gwarancji, również na silnik i łożyska.