Uroczystym 'Gaudeamus igitur’ w wykonaniu Chóru seminaryjnego w sobotę (1.10) w auli Wyższego Seminarium Duchownego zainaugurowano rok akademicki 2022/2023 na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
W tym roku swoją naukę rozpocznie czternastu alumnów, a także kilkadziesiąt osób świeckich. Jedną z jest Maria ze Wspólnoty Galilea. Jak mówi, wybrała teologię, gdyż chce umocnić swoją więź z Bogiem.
– Jest to dla mnie bardzo ciekawy kierunek. Młodzież jest teraz bardzo trudna, widzę ich różne problemy i później jako katechetka chcę im pomagać. Podoba mi się także nauka, jeśli chodzi o Boga. Od 1,5 roku jestem we wspólnocie i się wzrastam w wierze, więc myślę, że tutaj to się wszystko połączy. Chcę także poznać bardziej Boga, zgłębić wiedzę o Nim. Zobaczymy co z tego będzie, może jakieś piękne owoce.
Dla kleryka Krzysztofa Tyrchy będzie to pierwszy rok formacji w Wyższym Seminarium Duchownym. W rozmowie z Radiem RDN Małopolska przyznaje, że powierzył swoje życie Bogu, by mu służyć.
– Pan Bóg bardzo konsekwentnie o moją duszę się upominał. W końcu uległem i poddałem się powołaniu. Myślę, że bardzo ważne w tym okresie jest zawierzenie się Panu Jezusowi i Maryi. Wtedy wszystko będzie dobrze. Jak na razie jestem pełen nadziei, czuję się rozmodlony. Jeżeli dalej będzie tak, jak teraz, to nawet kiedy przyjdą znużenia, z Łaską Bożą i i regularnym obcowaniem z nią, będę w stanie przetrwać wszystkie trudy.
Podczas uroczystości wykład inauguracyjny wygłosiła dr hab. Małgorzata Duda, prorektor ds. studenckich UPJPII w Krakowie. Jej zdaniem, w obecnych czasach bardzo ważna jest rola zarówno kapłanów, jak i teologów świeckich, których wspólne działanie powinno kształtować postawy młodych osób.
– Młody człowiek poszukuje autentyczności. Jeżeli jej nie znajduje w domu, to zaczyna szukać na zewnątrz. Jeśli w tym momencie nie mamy jedności osobowości, charakteru i ról wśród kapłaństwa i laikatu, którzy pokazują młodzieży odpowiednią drogę, jaką powinni podążać, to zaczynamy mieć problemy ze statystykami. One mówią, że 1/3 młodych ludzi w ogóle nie przynależy i nie przyznaje się do żadnej religii. To jest dramat. Tutaj nie chodzi tylko o katolików czy chrześcijan, ale także o inne wyznania. Dlatego myślę, że to właśnie stanowi wyzwanie dla współczesnego laikatu i duszpasterstwa – jak 'zagospodarować’ nie tylko tych, którzy są w Kościele, ale także tych, których nie ma 'nigdzie’.
Dziekan WTST ks. dr hab. Marek Kluz podkreśla, że dzisiaj Kościół potrzebuje ludzi, którzy będą dawali innym nadzieję i wierzy, że nowi studenci będą potrafili działać na rzecz drugiego człowieka.
– Bardzo potrzebujemy dzisiaj ludzi świeckich, którzy studiują teologię i nie tylko zdobędą humanistyczną formację i w przyszłości będą nauczycielami religii w przedszkolach czy szkołach, ale takich, którzy z odwagą będą wnosić i wlewać w ludzkie serca nadzieję, że warto żyć godnie, na miarę Ewangelii, czyli dobrej i pełnej nadziei nowiny o naszym zbawieniu.
Podczas uroczystości zarówno alumni I roku, jak i świeccy złożyli studenckie ślubowanie. Inaugurację zakończył bp Andrzej Jeż, który skierował do wszystkich uczestników specjalne słowo.
W auli Wyższego Seminarium Duchownego, wśród zaproszonych gości, znaleźli się przedstawiciele wielu uczelni wyższych, władze samorządowe oraz służby mundurowe. W inauguracji wziął również udział wykładowca teologii laikatu i teologii pastoralnej, dyrektor Radia RDN Małopolska ks. dr hab. Jan Bartoszek.