Łękawica. Wyjątkowy mural Obrońców Westerplatte już odsłonięty

309691576 1121732622052347 3609088195312229060 n

Na ścianie budynku Szkoły Podstawowej w Łękawicy powstał mural upamiętniający Obrońców Westerplatte i ich heroiczną postawę we wrześniu 1939 roku.

Miejsce powstania dzieła nie jest przypadkowe, ponieważ ta szkoła w gminie Skrzyszów nosi nazwę Obrońców Westerplatte. Ponadto w tym miejscu rokrocznie odbywają się uroczystości patriotyczne.

Jak mówi w rozmowie z Radiem RDN Małopolska wójt Marcin Kiwior, mural ma mieszkańcom i nie tylko przypominać o bohaterskiej postawie żołnierzy, ale także motywować do podejmowania czasem trudnych wysiłków w codziennym życiu.

– W dzisiejszych czasach często jesteśmy zabiegani, nie mamy czasu na zastanawianie się, ale za to dużo narzekamy. Łękawica ma tak zacnego patrona szkoły jak Obrońcy Westerplatte, czyli ludzi, którzy mieli w założeniu się bronić 12 godzin, a walczyli 7 dni bez jedzenia czy picia. To oni pokazali niesamowite bohaterstwo, które warto pokazywać i przypominać, nie tylko raz na rok. Ten mural, kiedy będziemy obok niego przechodzić czy przejeżdżać, ma nas zmotywować do zaangażowania się, do pracy, do codziennych obowiązków, by podchodzić do nich rzetelnie. Skoro oni dali radę, to i my w znacznie mniejszym zakresie też możemy.

Scena, która widnieje na muralu na pierwszym planie przedstawia oficera Georga Friedricha-Eberhardta, który salutuje i w ten sposób oddaje szacunek majorowi Henrykowi Sucharskiemu, oddającemu polską placówkę Niemcom. W tle z kolei ukazany jest atakujący krążownik Schleswig-Holstein.

– Mamy pięknie odtworzony Schleswig-Holstein, a także scenę, gdzie oficer niemiecki salutuje polskiemu oficerowi w momencie poddania się. To jest coś niespotykanego w historii, a tam miało miejsce. Dlatego tym bardziej podkreśla podniosłość wydarzenia i powoduje, że jesteśmy dumni, że mieliśmy tak niesamowitych przodków. Młodzież potrzebuje autorytetów i w nich właśnie go znajduje. Oni są przykładem prawdziwego heroizmu – dodaje Marcin Kiwior.

Dzieło powstało w oparciu o projekt Ryszarda Paprockiego, znanego artysty i architekta, który jest autorem podobnych koncepcji m.in. w Krakowie czy Gorlicach.

Stworzenie go było możliwe dzięki pozyskanej przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie dotacji w wysokości 20 000 zł z Rządowego Programu Dotacyjnego 'Niepodległa’.

To nie jedyny mural na terenie gminy Skrzyszów. W zeszłym roku w Pogórskiej Woli powstał mural, także autorstwa Ryszarda Paprockiego, który przybliża postać Heleny Marusarzówny, pochodzącą z Zakopanego mistrzynię sportów narciarskich, kurierkę tatrzańską oraz żołnierza Armii Krajowej. Zginęła rozstrzelana przez Niemców w Pogórskiej Woli.

Spłonęli żywcem śpiewając Rotę. Wyjątkowy mural ozdobił szkołę w Radłowie

‘Polski Edison’ doczekał się swojego muralu w Tarnowie

Exit mobile version