Koniecznie musimy popatrzeć na nasz dotychczasowy konsumpcyjny styl życia i zmienić nawyki, by zacząć dbać o środowisko. W tym pomoże nam gospodarka cyrkularna – mówił w Pulsie Regionu wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron.
Gospodarka obiegu zamkniętego (inaczej gospodarka cyrkularna) polega na minimalizowaniu ilości wykorzystywanych surowców do produkcji nowych produktów, przedłużeniu ich żywotności, by ostatecznie zmniejszyć sumę wszystkich odpadów, które generują ludzie.
– Jeżeli przykładowo kupimy wodę w butelce plastikowej i ta butelka później znajdzie się w odpadach segregowanych i powtórnie, po przetworzeniu, będzie surowcem do wyprodukowania innych rzeczy z plastiku, to w tym momencie z jednej strony nie znajdzie się na wysypisku śmieci, co byłoby szkodliwe dla środowiska, a z drugiej – zmniejszy się zapotrzebowanie tego surowca do produkcji opakowań, więc jest w tym konkretny sens – przekonywał wicemarszałek.
Zdaniem Józefa Gawrona, by wprowadzić gospodarkę cyrkularną do naszego życia, kluczowa jest zmiana naszego postępowania i przestawienie się na większą dbałość o środowisko.
– Bardzo często kupujemy sprzęt AGD, który po krótkim okresie użytkowania się psuje. I w tym momencie przekonujemy się, że chociaż zakupiony produkt nie kosztował wiele, to nie ma do niego np. części zamiennych lub naprawa przewyższa jego cenę. Wówczas ląduje na składowisku odpadów. Jeśli byśmy poprzez nasze nawyki szukali takich producentów i wyrobów, które gwarantują dostępność części oraz serwisu, to wpływamy na gospodarkę w ten sposób, że kierujemy ją w stronę gospodarki obiegu zamkniętego.
Urząd Marszałkowski wraz z Gazetą Krakowską i Dziennikiem Polskim przygotowali konkurs dla przedsiębiorstw 'GOZ Biznes – Lider Małopolski 2022′, który ma wskazać najciekawsze oraz najlepsze rozwiązania, takie które już działają w małopolskich firmach związane z gospodarką obiegu zamkniętego i mogą przyczynić się do jej większego rozpropagowania.
Rozmowa z wicemarszałkiem Józefem Gawronem: