Mieli szybko uchwalić w trybie zdalnym dwie uchwały, a weszli w długą dyskusję o Polskim Ładzie i innych pieniądzach przekazywanych przez rząd. Radni Miasta Nowego Sącza zgodzili się na zmiany budżetowe, które umożliwia m.in. wypłatę mieszkańcom dodatku węglowego. Miasto dostało na ten cel ponad 6 milionów na ten cel z funduszu przeciwdziałania Covid-19.
Radni klubu PiS dziękowali za pieniądze, jakie rząd do tej pory w różnych programach przekazał do Nowego Sącza.
– To ponad 40 milionów złotych na inwestycje związane z infrastrukturą drogową i sportową. Dzięki tym środkom uda się wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Nowego Sącza i poszerzenie oferty sportowej. Istotną kwestią w projekcie uchwały budżetowej jest również prawie 7 milionów złotych an tzw. dodatek węglowy.
– mówił radny Michał Kądziołka, szef klubu PiS w Nowym Sączu.
Pozostali radni zaznaczali, że laudacje skierowane do władz państwowych nie są potrzebne, bo pieniądze, które trafią do miasta, pochodzą z podatków mieszkańców.
– To są pieniądze publiczne, więc wychwalanie „Państwa PiS„, dlatego, że z tego co wzięli, teraz dali mieszkańcom miasta na inwestycje, jest troszeczkę nie na miejscu.
– powiedział radny Koalicji Nowosądeckiej Leszek Gieniec.
Natomiast Leszek Zegzda z Koalicji Obywatelskiej zaznaczał też, że program Polski Ład jest źle skonstruowany i służy do kontrolowania tego co robią samorządy.
– Wszystkie samorządu w Polsce zostały w sposób znaczący oskubane z własnych dochodów. Zabrano nam 200 złotych, dano 100 i mamy za to podziękować. Rozwiązaniem systemowym dla samorządów jest wzmacnianie ich pozycji i samodzielności w podejmowaniu decyzji na temat inwestycji w ich terenie.
Do decyzyjności odniosła się też radna PiS Teresa Cabała, która krytykowała władze miasta, że nie konsultowały z wszystkimi radnymi wyboru inwestycji finansowanych z Polskiego Ładu.
– Podział tych środków nie może być tematem tabu. Radni powinni wiedzieć które zadania i dlaczego taka kolejność realizowania tych zadań. Rozwój tego miasta powinien być zrównoważony, a nie tam, gdzie jak mówi prezydent są radni niekonstruktywni, tam nic nie robimy.
Ostatecznie radni zgodzili się na zmiany budżetowe. Oznacza to, że ponad 6 milionów złotych w formie dodatków węglowych trafią do mieszkańców Nowego Sącza.
Zwiększone zostały też wydatki na zadania drogowe, które mają być finansowane w większości z Polskiego Ładu. Wśród zadań jest m.in. budowa mostu na Kamienicy, remonty ulic Grodzkiej, Śniadeckich czy Gucwy.
Miasto dołożyło do prac 735 tysięcy złotych, przesuwając te pieniądze z innych zadań związanych z drogami i chodnikami.