Autonomiczny pojazd kołowy z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych PERUN otrzymał Defendera, czyli najważniejszą nagrodę polskiego przemysłu zbrojeniowego.
Wręczenie nagród odbyło się podczas 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.
'Robot z Tarnowa’ jest wspólnym dziełem Zakładów Mechanicznych 'Tarnów’, Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego oraz białostockiej spółki STEKOP S.A.
PERUN to pierwszy w Polsce autonomiczny robot mający możliwość prowadzenia celnego i bezpiecznego ognia w ruchu. Jest on także pierwszym w Polsce i jednym z nielicznych na świecie autonomicznym pojazdem kołowym, który został zintegrowany z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych.
Jego masa całkowita to 900 kg. Napędzany jest silnikiem spalinowym i charakteryzuje się dużą dzielnością terenową. Uzbrojony jest w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia (ZSMU A3), system optoelektroniczny z dalmierzem laserowym, skaner 3D, odbiornik GPS czy detektor kierunku strzału. Stworzony przez polskich konstruktorów pojazd cechuje się otwartą konfiguracją, która umożliwia włączenie go do innych nadrzędnych systemów, integrację z innym uzbrojeniem, jak również wyposażenie go w detektory skażeń i promieniowania oraz w środki oddziaływania nieśmiercionośnego, np. granaty dymne czy syreny dźwiękowe.
Wóz jest zdolny do autonomicznego przemieszczania, natomiast kwestia użycia uzbrojenia pozostanie w gestii człowieka – operatora.
Przeznaczeniem pojazdu jest prowadzenie rozpoznania w bezpośredniej styczności wojsk, patrolowanie i dozorowanie tras/stref, zadania logistyczne i ewakuacyjne a także wsparcie ogniowe wojsk własnych.
Kierowaniem działaniami pojazdu i użyciem pokładowego uzbrojenia i osprzętu zajmować się powinno dwóch żołnierzy, znajdujących się w pojeździe bazowym lub w terenie za pomocą przenośnych pulpitów. Perun jest także pierwszym w Polsce autonomicznym robotem, który wykonał dziesięciogodzinny nieprzerwany patrol na dystansie 50km.
Projekt pod nazwą 'Autonomiczny pojazd kołowy z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych’ finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Naukowych na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Państwa pn. 'Przyszłościowe Technologie dla Obronności – Konkurs Młodych Naukowców’.