Jest wsparcie dla ogrzewających domy węglem, a co z osobami, które mają piece gazowe?

piec gazowy

3000 złotych dopłaty dla osób palących węglem, 1000 dla tych, którzy ogrzeją się tej zimy drewnem. Czy osoby korzystające z gazu też mogą liczyć na rządowe wsparcie? Takie pytania zadawali także słuchacze radia RDN Nowy Sącz w telefonach do naszej redakcji.

Debatę publiczną zdominowała dyskusja o dopłatach węglowych. A co z korzystającymi z ogrzewania gazowego?

– Może jest jakiś plan, czy pomoc dla ludzi, którzy parę lat temu zostali przekonani do wymiany pieców węglowych na czyste piece eko, w moim przypadku na gaz ziemny. Od trzech sezonów korzystam i jestem bardzo zadowolony, ale wszystkie programy pomocowe przed tym sezonem grzewczym nie zawierają pomocy dla takich ludzi jak my

– powiedział nam słuchacz Wiesław i ten przypadek nie jest odosobniony, bo Sądeczanie chętnie wymieniali piece.

Dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Nowego Sącza, Grzegorz Tabasz mówi, że zdarzało się kilkanaście wniosków o dofinansowanie w ciągu jednego tygodnia.

– Przychodzili do nas ludzie, to były smutne rozmowy, bo wymieniliśmy piec. Pokazują nam fakturę za gaz i odcinek z emerytury. To jest tragedia tych ludzi.

Ceny gazu podobnie jak ceny prądu mocno podskoczyły. Z tego względu także trzeba liczyć się z wyższymi rachunkami za ogrzewanie. Osoby, które ogrzewają domy gazem, będą mogły liczyć na dopłaty, ale do taryfy – mówił w rozmowie z RDN Nowy Sącz wiceminister klimatu i środowiska, Edward Siarka. Nie będą więc to konkretne fundusze, które dotrą bezpośrednio na konta odbiorców.

– Tutaj nie trzeba składać żadnych podań ani tworzyć żadnych procedur administracyjnych, ponieważ ta cena gazu będzie regulowana taryfą ogólnie przyjętą w kraju, która będzie miała za zadanie obniżenie rachunków za gaz. Tak, żeby to wsparcie było mniej więcej na tym samym poziomie co dla osób, które korzystają z węgla.

Mimo to rząd przewiduje, że rachunki wzrosną, ale nie więcej niż o 40%.

Dodajemy też, że rządowa uchwała zakłada dopłaty dla osób, które opalają węglem lub peletem. W tym przypadku dofinansowanie wynosi 3 tysiące złotych na gospodarstwo. Wsparcie finansowe otrzymują też osoby ogrzewające domy drewnem – wtedy dopłata jest niższa i wynosi 1000 złotych. Wnioski można składać do 30 listopada.

Więcej o tym pisaliśmy tutaj.

Wiceminister Edward Siarka: Mogą być opóźnienia w wypłacaniu dodatku węglowego

Exit mobile version