W hołdzie bohaterom. W Tarnowie uczczono żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego

309035951 5468456919869128 7473164804265339499 n

Pod pomnikiem Żołnierzy AK i XVI Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej, uczczono pamięć bohaterów, którzy walczyli o niepodległą Polskę.

Kwiaty pod monumentem złożył również prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki, który przyjechał do Tarnowa.

Upamiętnienie odbyło się dziś nieprzypadkowo, ponieważ na 27 września przypada Dzień Polskiego Państwa Podziemnego.

Jak mówi Janusz Ślęzak z Oddziału IPN w Krakowie, żołnierze Armii Krajowej to byli polscy bohaterowie, którzy w czasach powojennych byli pomijani, więzieni i zabijani, a dziś w wolnej Polsce możemy składać im hołd i oddawać cześć.

Dodaje, że warto pamiętać, że tacy bohaterowie byli również w Tarnowie, gdzie istniały struktury państwa podziemnego i AK.

– To byli polscy bohaterowie, w czasach powojennych pomijani, często więzieni, skazywani na śmierć w pokazowych procesach i zabijani. W wolnej Polsce możemy wreszcie składać hołd i oddawać cześć tym ludziom, którzy nie poddali się i walczyli o niepodległość. Trzeba pamiętać, że struktury Polskiego Państwa Podziemnego i AK były nie tylko w Warszawie, ale również na ziemi tarnowskiej. Działały tutaj konspiracyjne placówki, drukowano konspiracyjną prasę, były punkty przerzutowe, były też oczywiście oddział zbrojne.

Dalszą częścią wizyty delegacji IPN było wręczenie nagród zwycięzcom miejskiej gry dotyczącej Polskiego Państwa Podziemnego, która została rozegrana wczoraj (26.09) w Tarnowie, a także koncert w Centrum Sztuki Mościce.

83 lata temu, 27 września 1939 roku, w oblężonej Warszawie została utworzona Służba Zwycięstwu Polski, czyli pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa, która miała kontynuować walkę z okupantami Polski.

– Służba Zwycięstwu Polski to była grupa oficerów pod wodzą gen. Karaszewicza-Tokarzewskiego. To była organizacja podporządkowana polskim władzom na uchodźstwie, bo już wtedy zaczęły się formować we Francji. Później gen. Sikorski przekształcił ją w Związek Walki Zbrojnej, a docelowo 14.02.1942 roku powołał Armię Krajową. Dzięki temu ciągłość Państwa Polskiego była cały czas zachowana, wszystkie te struktury zarówno militarne jak i cywilne były podporządkowane rządowi emigracyjnemu.

W 1998 r. sejm ustanowił 27 września, w rocznicę utworzenia Służby Zwycięstwu Polski, Dniem Polskiego Państwa Podziemnego.

Exit mobile version