Delegacje diecezjalnych zarządów Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z całej Polski zebrały się w Zabawie, żeby na progu roku formacyjnego przygotować plan działania na najbliższe lata, podzielić się doświadczeniem i zainspirować nawzajem do owocnego działania wśród młodzieży z całego kraju.
Jak mówi Przewodnicząca Prezydium Krajowej Rady KSM Martyna Gieleta, takie zebranie to przestrzeń do wymiany doświadczeń, ale najważniejsze jest podzielenie się tym już po powrocie do swoich diecezji.
– Spotykamy się tutaj żeby rozmawiać, poznawać się. Myślę, że jest to przestrzeń do dzielenia się, wymiany myśli i swoich doświadczeń, ale też problemów, z którymi spotykamy się w swoich diecezjach i tez znalezienia rozwiązań, podzielenia się, bo może u kogoś też jest podobnie, albo właśnie zainspirowania się. To że napiszemy jakąś strategię i będzie ona na piśmie to jeszcze nic nie znaczy, ważne jest żebyśmy wyszli z tego spotkania i żebyśmy w swoich diecezjach dzielili się tym doświadczeniem, które tutaj mamy. Dopiero to działanie będzie dla nas kluczowe.
Dla młodych to też szczególny czas u swojej patronki bł. Karoliny, gdzie jak sami mówili czują się jak w domu.
Biskup Tarnowski Andrzej Jeż w trakcie sobotniej Eucharystii rozdał delegacjom krzyże z ziemią, która pochodzi z miejsca męczeństwa błogosławionej diecezji tarnowskiej i fragmentami gruszy, pod którą spędzała czas.
W słowach skierowanych do przybyłych zaznaczył, że dzisiejsza młodzież jest na etapie walki między dobrem a złem, tak jak bł. Karolina w swoich czasach, dlatego przykład jej życia nadal jest aktualny.
– Bł. Karolina to wzór dla współczesnej młodzieży, która tez jest na etapie wielkiej walki między dobrem a złem, o podstawowe wartości, o godność człowieka, o wiarę, o zachowywanie zasad religijnych. Wciąż chodzi o to samo, mimo iż zmieniła się cała epoka. Młodzi wracają do źródła, tu w Zabawie czują się jak u siebie w domu, bo jeśli chcemy poznać bł. Karolinę to trzeba powrócić do miejsca gdzie się urodziła, gdzie żyła, gdzie pracowała, bo w takiej przestrzeni wchodzi się najlepiej w relacje ze świętymi i błogosławionymi – mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż.
W trakcie zjazdu księża i młodzi uczestniczyli w warsztatach i dyskusjach na temat tego, jak w chwili obecnej wygląda sytuacja młodzieży w Polsce, prowadzone były też ankiety, a owocem tego wszystkiego będzie dokument wytyczający kierunek działania KSM na najbliższe dwa lata.
– Krajowa Rada przebiega pod hasłem tworzenia nowej strategii. Każda firma czy organizacja potrzebuje aktualizacji metod działania, ale też i narzędzi, zwłaszcza biorąc pod uwagę nowe technologie i zmieniający się świat, gdzie na naszych oczach dokonuje się szereg zmian. Nie chcemy narzekać na to jaki ten świat jest niedobry, ale chcemy razem z tymi młodymi, którzy mają niesamowity potencjał, niesamowitą kreatywność tworzyć aktualną wizję, strategię apostolskiego działania wśród młodzieży – mówił Asystent Generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży ks. Andrzej Lubowicki.
Jedną z propozycji jest skupienie większej uwagi na przestrzeń wirtualną, bo tam młodzi ludzie spędzają dużo czasu. Stąd pomysł, aby bardziej ożywić social media, tworzyć ciekawe podcasty i materiały w internecie.
Ważnym wnioskiem jest również to, aby nie tylko KSM, ale i cały Kościół w pewnym stopniu dostosował się do zmieniającego się świata i w swojej działalności był profesjonalny.
– Przede wszystkim czasy się zmieniają i nie tylko KSM, ale i cały Kościół musi dostosować się do zmieniającego się świata. Wspólnie dochodzimy do wniosku, że nie ma prawa w Kościele mieć miejsce jakieś udawanie, podróba i działanie tylko dla działania. Przede wszystkim źródłem ma być Jezus Chrystus, ale to wszystko ma być tez profesjonalne. Nie może być takiej sytuacji, że młodzi chcą działać, młodzi chcą coś dawać od siebie, ale robią to w sposób nieprofesjonalny, bo to zamiast przyciągnąć innych młodych, jeszcze bardziej oddali ich od Kościoła – mówił Prezes Zarządu KSM w Diecezji Tarnowskiej Paweł Ryndak.
Uczestnicy mieli możliwość spotkania i wysłuchania słów zaproszonych gości, m.in. bp Artura Ważnego czy bp Adama Baba.
W ostatnim dniu spotkania wręczono ordery im. ks. Prałata Antoniego Sołtysika, które są wyróżnieniem za aktywną służbę na rzecz młodzieży i czynne wspieranie idei KSM. Otrzymali je: bp Antoni Pacyfik Dydycz, Bolesława Paradowska i Janusz Leśniak.
Ks. Antoni Sołtysik był wieloletnim duszpasterzem młodzieży i przyjacielem św. Jana Pawła II. To z jego inicjatywy po upadku komunizmu ponownie powołano w Polsce KSM.
Rozmowa z Martyną Gieleta