Powiat dębicki pamięta o Polakach wywiezionych na Sybir

307771977 784160259369356 660765946035540716 n

fot. Powiat Dębicki

W niedzielę (25.09) w Zasowie i Mokrem w powiecie dębickim rozpoczną się obchody Powiatowego Dnia Sybiraka.

Starosta dębicki Piotr Chęciek na antenie Radia RDN Małopolska mówi, że z tego regionu mieszkańcy także byli wywożeni przez Sowietów na Daleki Wschód, na Syberię, do Kazachstanu, czy na Ural. Jednak pamięć o nich nigdy nie została zatarta.

– W miejscowości Mokre 32 żołnierzy Armii Krajowej zostało aresztowanych i wywiezionych w głąb Rosji. Pamięć o nich wśród mieszkańców Zasowa i Mokrego trwała cały czas. Zawsze o to wydarzenie wspominali, ale w swym wąskim gronie, bo w tamtych czasach, jeszcze go lat 80., nie wolno było mówić, że ktoś trafił do łagru rosyjskiego. To było przecież niemożliwe, bo przecież Związek Radziecki był 'wielkim przyjacielem Polski’. Na szczęście mieszkańcy pamiętali, a pod koniec lat 80. zbudowali kaplicę w Mokrem, która dzisiaj nosi nazwę Sybiraków. I właśnie tam starali się oddać hołd tym wszystkim mieszańcom, którzy zostali wywiezieni i oddali tam życie oraz o rodzinach, które tam pozostały.

Obchody Powiatowego Dnia Sybiraka rozpoczną się o godzinie 11.00 uroczystą mszą św. w Kościele Parafialnym w Zasowie. Następnie uczestnicy udadzą się pod Kapliczkę Sybiraków w Mokrem, gdzie o 12.15 będzie miała miejsce część oficjalna wraz ze złożeniem kwiatów i odsłonięciem tablicy Szlaku Partyzanckiego III Zgrupowania AK Obwodu Dębica.

Po części oficjalnej w Szkole Podstawowej w Mokrem zostaną pokazane okolicznościowe przedstawienia, pokazujące tamte czasy.

Obchodom będą towarzyszyć dwie wystawy: dioramów pn. 'Historia Polski w miniaturze zamknięta’ autorstwa Gustawa Gizy oraz 'Polskie Państwo Podziemne na Rzeszowszczyźnie w latach 1939-45′ przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej.

Exit mobile version