Problem alkoholizmu, przestępczość, depresja czy zagrożenia czyhające na dzieci i młodzież, były tematami konferencji naukowej w Dąbrowie Tarnowskiej. W trakcie spotkania mówiono o tym, jak poważna jest skala tych problemów, jakie są ich przyczyny i w jaki sposób prowadzić działania profilaktyczne.
Dyrektor Centrum Profilaktyki Społecznej prof. Mariusz Jędrzejko mówił, że ogromnym zagrożeniem w świecie popandemicznym jest depresja, która dotyka szczególnie dzieci i młodzież.
– Prowadzę jedyny w Polsce ośrodek, w którym leczę dzieci z cyberzaburzeniami oraz takie dzieci, które na skutek pandemii utraciły chęć do życia. Czyli nie widzą sensu w barwnej, kolorowej i fantastycznej rzeczywistości i mają myśli oraz podejmują próby samobójcze. To dramat współczesnych czasów, że w świecie, w którym jest wszystko, bo nigdy wcześniej świata z takim bogactwem nie było, kilka tysięcy osób rocznie w Polsce ma głęboko zakorzenione i realne myśli o tym, aby uciec od życia.
Wśród prelegentów był obecny dyrektor Radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz ks. dr hab. Jan Bartoszek, który mówił o tym, że religijność może być czynnikiem chroniącym przed patologiami i popadaniem w ryzykowane zachowania.
Profilaktyczna konferencja została połączona z promocją książki mł. insp. dra Bogumiła Jedynaka, w której opisuje przeprowadzone badania naukowe i przedstawia zagrożenia obecne w gminie Dąbrowa Tarnowska.
– Wiodącym, a zarazem niepokojącym problemem jest nadużywanie alkoholu zarówno u dorosłych jak i młodzieży. Problemy alkoholowe korelują zazwyczaj z przestępczością, z przemocą w rodzinie czy z czynami autoagresywnymi. Trzeba sobie zdać sprawę i uświadamiać, że te zjawiska eskalują, ewoluują i musimy być na to przygotowani, rozmawiać o tym i podejmować przedsięwzięcia, tak aby zapobiegać ludzkim tragediom.
Jak mówi burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, temat konferencji jest bardzo ważny, ponieważ zagrożeń jest bardzo wiele, a pełna sala przybyłych gości i rodziców dla których jest ważne bezpieczeństwo dzieci pokazuje, że warto organizować takie wydarzenia.
– Temat konferencji ‘Działania profilaktyczne i prewencyjne w społecznościach lokalnych wobec współczesnych wyzwań cywilizacyjnych’ jest bardzo ważny. Tych zagrożeń jet bardzo dużo, nawet chwilami nie zdajemy sobie sprawy jak wiele i jak otoczenie może negatywnie wpływać na nasze dzieci, szczególnie te małe, które dopiero swój rozwój zaczynają. Zainteresowanie dzisiejszym spotkaniem, pełna sala kinowa rodziców, którzy na co dzień swoje pociechy wychowują i martwią się o to jak uniknąć tych wszystkich zagrożeń. To jest dowód na to, że ta konferencja jest potrzebna, dziś mamy już drugą edycję i myślę, że kolejne na pewno będą.
Współorganizator spotkania, dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Dąbrowie Tarnowskiej Marta Chrabąszcz, zwraca uwagę, że konferencja wpisuje się w program przeciwdziałania alkoholizmowi, dlatego zaproszeni zostali także przedstawiciele instytucji, których zadaniem jest profilaktyka różnych zagrożeń społecznych. Ma to na celu ich edukację i lepsze zapobieganie na przyszłość.
– Dzisiejsze wydarzenie wpisuje się w realizację gminnego programu rozwiązywania problemów alkoholowych. To jest nasz wspólny pomysł żeby podejmować działania, które mają służyć przede wszystkim dzieciom i młodzieży, profilaktyce wszystkich zachowań ryzykownych oraz podnosić kompetencje osób, które pracują z takimi dziećmi. Mam nadzieję, że uda nam się może nawet w całym powiecie dąbrowskim wypracować sobie systemowy działań profilaktycznych, który będzie przynosił rzeczywiste efekty. Wypracować model oparty o wyniki naukowe.
Konferencja została zorganizowana przez burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej, komendanta policji w Dąbrowie oraz dyrektor Centrum Usług Wspólnych i skierowana do m.in. władz samorządowych, służb, dyrektorów szkół i przedszkoli oraz instytucji społecznych, aby przeciwdziałać zagrożeniom społecznym, zarówno wśród dzieci jak i dorosłych.
Rozmowa z prof. Mariuszem Jędrzejko