Były opowieści o zabytkowych radioodbiornikach, wspomnienia pasjonatów i spotkanie z ludźmi diecezjalnych mediów. Wystawę otwarto z okazji Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu.
Wojciech Chruściel, kolekcjoner, który prezentuje na wystawie swoje zbiory, zaznacza, że choć wszystkie okazy są mu bliskie, to kilka z nich darzy wyjątkowym sentymentem.
– Radio, do którego mam największy sentyment, to jest na pewno to radio, od którego cała ta historia się zaczęła, czyli radio mojej babci, przy którym spędziłem dzieciństwo. Jest to radio Poemat. Myślę, że chyba najcenniejsze odbiorniki to są takie, które są dość rzadkie, które dość trudno jest zdobyć, znaleźć. Na pewno jestem bardzo zadowolony z posiadania tego pierwszego, przedwojennego, odbiornika detefon, bo on już rzeczywiście jest dość rzadkim radiem.
Na otwarciu wystawy obecny był też ks. Ryszard Piasecki, pierwszy dyrektor i twórca Radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, który sam również kolekcjonuje zabytkowe radioodbiorniki. Nie tylko opowiedział on o początkach Radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, ale zaprezentował obecnym wyjątkowy rarytas ze swojej kolekcji – stuletnie radio Marconi.
Jak sam przyznaje, pierwsze radioodbiorniki z początków rozwoju radiofonii zajmują wyjątkowe miejsce w jego kolekcji i sercu.
– Są egzemplarze, które są wyjątkowe, bo są bardzo rzadkie. Ja z sentymentem podchodzę do tych odbiorników z pierwszych lat radiofonii broadcastingowej. Radiofonia zaczęła się od roku 1901, kiedy to Marconi przesłał sygnał przez Atlantyk. Marconiego uznaje się za odkrywcę tego wykorzystania fal radiowych i on potem rozpoczął produkcję. Mam kilka egzemplarzy, właśnie z tamtych lat, radia Marconi. I one są dla mnie takim oczkiem w głowie, ze względu na ich prymitywność, ale też i taką pierworodność.
Wystawa radioodbiorników prezentowana jest w domu katechetycznym przy kościele pw. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie-Krzyżu. Jest ona czynna codziennie, do czwartku 22 września włącznie, w godzinach od 17 do 19. Codziennie też o godz. 18:30 po wystawie oprowadza właściciel kolekcji, opowiadając o swojej pasji i historii zgromadzonych okazów.