’Robot z Tarnowa’ z prestiżową nagrodą [ZDJĘCIA]

MSPO 2022 D2 FOT. ANETA GAWLE 31

fot. Aneta Gawle

PERUN, czyli 'flagowy’ produkt tarnowskich Zakładów Mechanicznych otrzymał nagrodę 'Lidera Bezpieczeństwa Państwa’ podczas odbywającycego się Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

W tym roku przypadła X edycja tego konkursu. Statuetki wręczane są przez Stowarzyszenie Dostawców na Rzecz Służb Mundurowych.

Celem konkursu 'Lider Bezpieczeństwa Państwa’ jest wyróżnienie innowacyjnych wyrobów, technologii i usług oraz firm i przedsiębiorstw, a także prezentacja i promocja nagradzanych wyrobów, technologii i usług na rynkach służb mundurowych. W skład kapituły konkursu wchodzą m.in. przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Akademii Marynarki Wojennej.

Nagrody przyznawane zostały w kilku kategoriach. Zakłady Mechaniczne 'Tarnów’ S.A. do konkursu LBP w kategorii Innowacyjny Produkt zgłosiły wyrób: 'autonomiczny pojazd kołowy z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych PERUN’, który współtworzony jest w ramach konsorcjum, w skład którego, oprócz ZMT-lidera, wchodzą Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego oraz białostocka spółka STEKOP S.A. Innowacyjność i nowoczesność PERUNA sprawiły, że 'robot z Tarnowa’ został doceniony przez Jury. Kapituła konkursu przyznała nagrodę temu wyrobowi, dzięki czemu ZM 'Tarnów’ może poszczycić się kolejną statuetka LBP. W ubiegłym roku z MSPO wróciliśmy z wyróżnieniami za system zwalczania BSL i stanowisko dowodzenia.

PERUN to autonomiczny czterokołowy pojazd o masie całkowitej do 900 kg, napędzany silnikiem spalinowym i charakteryzujący się dużą dzielnością terenową. Uzbrojony jest w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia (ZSMU A3), system optoelektroniczny z dalmierzem laserowym, skaner 3D, odbiornik GPS czy detektor kierunku strzału. Może być także wyposażony zadaniowo m.in. w detektory skażeń i promieniowania czy w środki oddziaływania nieśmiercionośnego, np. granaty dymne, syreny dźwiękowe. Wóz jest zdolny do autonomicznego przemieszczania, natomiast kwestia użycia uzbrojenia pozostanie w gestii człowieka – operatora. Przeznaczeniem pojazdu jest prowadzenie rozpoznania w bezpośredniej styczności wojsk, patrolowanie i dozorowanie tras/stref, zadania logistyczne i ewakuacyjne a także wsparcie ogniowe wojsk własnych. Kierowaniem działaniami pojazdu i użyciem pokładowego uzbrojenia i osprzętu zajmować się powinno dwóch żołnierzy, znajdujących się w pojeździe bazowym lub w terenie za pomocą przenośnych pulpitów. PERUN z prędkością marszową może pokonać 50 km, a czas jego operacyjnego wykorzystania wynosi 10 godzin.

Projekt pod nazwą 'Autonomiczny pojazd kołowy z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych’ finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Naukowych na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Państwa pn. 'Przyszłościowe Technologie dla Obronności – Konkurs Młodych Naukowców.

Exit mobile version