Wiedza historyczna o agresji sowieckiej na Polskę z 17 września 1939 roku jest wśród młodych ludzi powszechniejsza, niż jeszcze parę lat wcześniej – uważa Instytut Pamięci Narodowej.
Jak mówił dla radia RDN dr Michał Wenklar, zastępca dyrektora krakowskiego oddziału IPN, w tej kwestii prowadzone są szerokie działania edukacyjne.
– To są wystawy, teki edukacyjne dla nauczycieli oraz infografiki dostępne na naszych kanałach medialnych. Wydaje mi się, że nie jest tak źle. Myślę, że jednak Ci, którzy kończą edukację w 8. klasie szkoły podstawowej i w szkołach średnich, posiadają jakąś wiedzę o 17 września.
W sobotę (17.09) mija 83 lata od napaści sowieckiej Rosji na Polskę. Przekroczenie naszych wschodnich granic przez wojska wroga, było „nożem w plecy” Polaków, którzy od ponad dwóch tygodni bronili się się przed atakującymi z trzech stron Niemcami.
Tym samym stalinowska Rosja i nazistowskie Niemcy zrealizowały pakt Ribbentrop-Mołotow, który dzielił nasz kraj na dwie strefy okupacyjne i był zalążkiem II wojny światowej.
W sobotę (17.09) na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu (ul. Rejtana) odbędą się uroczystości przy Pomniku Nieznanego Sybiraka. Obchody 83. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę oraz Dzień Sybiraka rozpoczną się o 10.00.