Będzie taryfa ulgowa dla kopciuchów. Zarząd Województwa Małopolskiego chce 'zamrożenia’ uchwały antysmogowej dla Małopolski.
To oznacza, że mieszkańcy województwa będą mieć więcej czasu na wymianę starych pieców, czyli nie do stycznia 2023 roku, a do stycznia 2024 roku.
Wicemarszałek Małopolski Józef Gawron, który był gościem programu Słowo za Słowo powiedział, że wpływ na decyzję ma wojna na Ukrainie i wywołany przez nią potężny kryzys energetyczny.
Podkreślił, że temat walki o czyste powietrze nie zostaje odłożony, ale samorząd województwa bierze pod uwagę to, że rosnące ceny gazu oraz instalacji kotłów grzewczych uniemożliwiają w tej chwili mieszkańcom regionu modernizację ogrzewania domów.
– Na wczorajszym posiedzeniu zarząd podjął rekomendację, że podtrzymuje propozycję przyjęcia zmiany, czyli przedłużenia o rok terminu likwidacji pieców i kotłów bezklasowych dla województwa małopolskiego. I taka opinia będzie skierowana do Komisji Ochrony Środowiska, a później na Sejmik celem dalszego procedowania, czyli jesteśmy z mieszkańcami, dostrzegamy te ich problemy, czujemy, że ten termin jest niewykonalny, również z przyczyn obiektywnych, technicznych: braku sprzętu czy ekip instalacyjnych, mających swoje źródło oczywiście w wojnie na Ukrainie, bo stąd wzięły się nasze problemy przed tym sezonem grzewczym. Nasza propozycja to jest taki złoty środek.
Zgodnie z przyjętą w 2017 roku uchwałą antysmogową, trujące piece miały zniknąć do końca 2022 roku. Za używanie kotłów poniżej klasy trzeciej, po 1 stycznia 2023 miały grozić kary do 5 tys. zł.
W ostatnim czasie do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło jednak wiele petycji w tej sprawie od samorządów, które domagały się wydłużenia terminu wymiany pieców o co najmniej rok.
Decyzję Zarządu Województwa Małopolskiego poprzedziły konsultacje społeczne. Spośród 19 powiatów, których dotyczy uchwała, dwa były przeciwne wprowadzaniu zmian: myślenicki oświęcimski. Sprzeciw przysłali również prezydenci Tarnowa i Nowego Sącza.
Ostateczną decyzję w sprawie wydłużenia terminu wymiany pieców podejmą radni Sejmiku Województwa Małopolskiego 26 września.