Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej o polskich drogach do wolności prezentowana jest w Tarnowie

Projekt bez tytulu

fot. www.ipn.gov.pl

Losy polskich żołnierzy armii gen Andersa i cywilów, którym razem z nimi udało się wydostać z terenów sowieckiej Rosji pokazuje przygotowana przez IPN wystawa, prezentowana w Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci w Tarnowie.

Projekt IPN zatytułowany 'Szlaki nadziei. Odyseja wolności’, którego częścią jest wystawa, ma na celu przypomnienie szlaku walk i tułaczki Polaków, którzy deportowani w głąb ZSRR podczas II wojny światowej, zostali uwolnieni na mocy układu Sikorski-Majski. Wraz z armią gen. Andersa udało się ewakuować z sowieckiej Rosji ponad 78 tys. żołnierzy i blisko 40 tys. cywilów z ogólnej liczby 315 tys. osób zesłanych do Rosji podczas czterech zorganizowanych, planowych deportacji.

Wystawa przygotowana przez IPN pokazuje ich wojenne szlaki, miejsca, gdzie walczyli żołnierze II Korpusu, także codzienne życie tych, którzy przez Azję, Afrykę Północną, a nawet Indie i Nowa Zelandię usiłowali wrócić do Ojczyzny.

Ekspozycja składa się z koloryzowanych zdjęć archiwalnych i jest częścią projektu, który prezentowany będzie w latach 2022 – 2025 w 50 krajach świata, pokazującego polskich bohaterów i ich tułacze losy.

Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci przy ul. Mościckiego 29 pokazywać będzie wystawę do 27 września. Można ja zwiedzać od wtorku do czwartku w godz. 9-15, w piątki między godz. 9 a 17 oraz w soboty od godz. 10 do 15.

Exit mobile version