Jeżdżą ostrożnie, są uważni na drodze. Absolwenci pierwszego kursu na prawo jazdy tłumaczonego na język migowy są już po egzaminach i otrzymali prawo jazdy. Większość z nich zdała za pierwszym podejściem.
– Nie słyszałem, aby jakiś niesłyszący spowodował wypadek – powiedział w Pulsie Regionu diecezjalny duszpasterz niesłyszących i diecezjalny duszpasterz kierowców ks. Damian Migacz.
– Żyjąc z osobami niesłyszącymi już prawie dziesięć lat, nie słyszałem o żadnej sytuacji, żeby były jakieś wydarzenia związane z wypadkami w środowisku osób niesłyszących. Zdarzały się drobne kolizje, ale, co ciekawe, nigdy z powodu osoby niesłyszącej. Osoby niesłyszące na tyle są ostrożne, że potrafią nawet pięć razy powtórzyć jakiś manewr, aby tylko nie zrobić żadnego błędu. Dlatego myślę, że osoby niesłyszące są naprawdę bardzo dobrymi kierowcami i można w nich inwestować. Myślę, że policja jest z nich zadowolona.
Jak podkreśla ks. Damian Migacz, osoby niesłyszące mają silną intuicję, a wyostrzone pozostałe zmysły, zwłaszcza wzrok, rekompensują im w dużym stopniu brak słuchu.
– Osoby niesłyszące patrzą na sytuację, która dzieje się wokół nich. Oni są intuicyjni, a więc potrafią domyślić się, że na pewno coś się stało na drodze. Od razu reagują. Myślę, że nawet wcześniej reagują, niż osoby słyszące, dlatego, że oni są na tyle intuicyjni, na tyle spostrzegawczy, że potrafią wyprzedzić sytuację, która ich spotyka. Jeden z lekarzy powiedział, że jeżeli ktoś ma dysfunkcję jakiegoś zmysłu, to inne zmysły się wyostrzają. a więc wzrok u osób niesłyszących na pewno jest bardziej spostrzegawczy.
Wkrótce ruszy druga edycja kursu. Zainteresowanie jest duże. Zgłaszają się nawet osoby spoza Tarnowa, z Podkarpacia i Kielecczyzny.
Od dziesięciu lat osoby niesłyszące mogą ubiegać się o prawo jazdy kategorii B oraz C+E, a także wykonywać zawód kierowcy. Przepisy dają możliwość, by podczas egzaminu obecny był tłumacz języka migowego.
Druga edycja kursu na prawo jazdy dla osób niesłyszących, tłumaczonego na język migowy, rozpocznie się 1 października. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie internetowej i Facebook’u Fundacji Pomagamy Głuchym.
Rozmowa z ks. Damianem Migaczem