Mężczyźni częściej popełniają samobójstwa. „Mężczyźni nie proszą o pomoc”

Ines Szczepanska

Codziennie w Polsce 15 osób odbiera sobie życie. Aż 12 z nich to mężczyźni.

Zdaniem psychiatry Ines Szczepańskiej, winny jest dominujący w naszej kulturze wzór mężczyzny, który „nie płacze” i nie jest od nikogo zależny.

– Mężczyźni nie proszą o pomoc, uważają, że muszą poradzić sobie sami. Mężczyźni często doświadczają kryzysu w sytuacji jakby dekompensacji ekonomicznej, bo np. stracili pracę. Mężczyźni bardzo często w trakcie kryzysu, mają bardzo silne pobudzenie i większe skłonności do impulsywnych zachowań.

Liczba samobójstw na świecie jest wyższa niż liczba zgonów z powodu malarii czy raka piersi, a nawet wojen i zabójstw.

Polska jest na drugim miejscu w Europie pod względem skutecznie dokonanych prób samobójczych przez dzieci i młodzież.

Ines Szczepańska zwraca uwagę, że panuje wszechobecna stygmatyzacja problemów zdrowia psychicznego. Problemy emocjonalne, problemy psychiczne wciąż są postrzegane jako coś wstydliwego.

Psychiatra podkreśla, że depresja to nie jest fanaberia słabych ludzi.

– To nie są osoby słabe. Właśnie to są osoby silne, tylko takie, które za długo były silne, za długo nie miały pomocy z zewnątrz, za długo odmawiały sobie tej pomocy 'bo dadzą jeszcze radę’, bo 'co szef powie, jak szef się dowie, że korzystam z psychoterapii to mnie zwolni’, 'co powie mój mąż, co powie moja żona jak się dowie, że ja sobie z czymś nie radzę’. Taki jest pogląd, i to nie dotyczy tylko środowiska wiejskiego, ale również miejskiego, gdzie dostęp do informacji jest większy.

Psychiatra zwraca uwagę, że w każdym mieście są miejsca, gdzie można zgłosić się po pomoc.

W kryzysach samobójczych, pomoc najszybciej można uzyskać w Ośrodkach Interwencji Kryzysowej.

W Tarnowie działa też Centrum Zdrowia Psychicznego przy szpitalu św. Łukasza. Każdy, kto ma problem, może zadzwonić lub zgłosić się osobiście do Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego, gdzie czekają psychologowie lub psychoterapeuci.

Punkt Zgłoszeniowo – Koordynujący czynny jest od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00. Nr tel. (14) 63-15-135

Tymczasem rusza trzecia edycja kampanii społecznej „Terapia to NIE wstyd”. Tym razem towarzyszy jej hasło „Czy wiesz, co czujesz?’

Kampania ma zwrócić uwagę na problemy zdrowia psychicznego, które często prowadzą
do samobójstw.

Co skłania ludzi do popełniania samobójstw? Co można zrobić żeby zapobiec tragedii? Gdzie szukać pomocy?

O tym już dziś (wtorek) w pierwszym po wakacyjnej przerwie programie Bez Skierowania. Gościem zaraz po godz. 17.00 będzie specjalista psychiatra, psychoterapeuta Ines Szczepańska.

 

Exit mobile version