Cztery wypadki śmiertelne, 171 zatrzymanych uprawnień do kierowania pojazdami, 164 nietrzeźwych oraz ogromna liczba wypisanych mandatów czy pouczeń – to drogowy bilans minionych wakacji w regionie tarnowskim.
Jak mówił w programie 'Pomagamy i chronimy’ asp. sztab. Paweł w Klimek z tarnowskiej policji, nie były to dobre wakacje z punktu widzenia bezpieczeństwa. Dużym problemem jest jazda kierowców, w tym zawodowych, na tzw. podwójnym gazie.
– Praktycznie w każdy poniedziałek, albo w dniu tygodnia po długim weekendzie prowadzimy akcję 'Trzeźwy poranek’. Jeżeli my na każdej takiej akcji zatrzymujemy po 3-4 nietrzeźwych, z czego przynajmniej jeden to kierowca zawodowy, czyli kierowca samochodu ciężarowego, to w tym momencie powinniśmy się mocno zastanowić nad tym, co robimy. Dla porównania też, w końcówce września, w ciągu tygodnia okazało się, że zatrzymaliśmy 48 nietrzeźwych kierujących, w ciągu weekendu – 9, a w poniedziałek po weekendzie – kolejnych 4.
Tarnowscy funkcjonariusze po raz kolejny zwracają się do mieszkańców z apelem, by decydując się na spożywanie alkoholu później nie wsiadali 'za kółko’, gdyż może się to skończyć tragicznie.
– Cały czas będę grzmiał i powtarzał – nie wsiadajmy po alkoholu za kierownicę! To nie tylko chodzi o to, że ktoś tam nam zabierze prawo jazdy, będziemy odpowiadać karnie, albo nie będziemy mieć przez jakiś czas do samochodu. Popatrzmy na to przez inny pryzmat. To jest zagrożenie w ruchu drogowym. Jak ktokolwiek będzie przechodził przez przejście dla pieszych, nie zauważymy go i doprowadzimy do kolizji czy wypadku. Później powoduje to duże problemy, nierzadko tragedie, dwóch rodzin – sprawcy zdarzenia i osoby, która w tym zdarzeniu ucierpiała – przestrzega asp. sztab. Paweł Klimek.
Po wakacjach, na początku września, jak co roku, policjanci rozpoczęli akcję 'Bezpieczna droga do szkoły’, gdzie są obecni przy szkołach i przypominają kierowcom, by zachowali szczególną ostrożność i zwracali uwagę na najmłodszych przechodzących przez jezdnię. Ponadto będą także przychodzić na lekcje do klas pierwszych szkół podstawowych, by prowadzić zajęcia na temat bezpiecznego poruszania się po drogach.