’To lubię’, 'Do przyjaciół’, 'Romantyczność’ czy 'Świtezianka’ – mniej i bardziej znane ballady Adama Mickiewicza z tomu 'Ballady i romanse’ czytali w Bibliotece Pedagogicznej dyrektor placówki Beata Kania i aktor tarnowskiego teatru Jerzy Pal.
Jak podkreśla dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie, Beata Kania, Narodowe Czytanie zorganizowano w poniedziałek po to, by mogli wziąć w nim udział uczniowie tarnowskich szkół.
– Jak zdążyliśmy się przekonać przez te 11 lat, kiedy trwa ta inicjatywa, jest to bardzo cenna rzecz, która przybliża ludziom naszą narodową literaturę, te najcenniejsze dzieła, rocznice, które się często z tym wiążą. Akurat w tym roku przypada dwusetna rocznica wydania 'Ballad i romansów’ i stąd ten rok jest też ogłoszony Rokiem Romantyzmu. Zdecydowaliśmy się przeprowadzić tę akcje w poniedziałek, ponieważ bardzo zależało mi na tym, żeby uczestniczyła w niej młodzież szkolna i okazało się, że spotkało się to z ogromnym zainteresowaniem.
Aktor tarnowskiego teatru im. Ludwika Solskiego Jerzy Pal, przyznaje, że czytanie poezji Adama Mickiewicza jest dla aktora wyzwaniem, ale także wielką radością.
– Język polski w dobie romantyzmu, a więc w XIX w. był inny, niż teraz. Aktor musi mieć dobrze zrobioną rozgrzewkę dykcyjną, żeby te teksty czytać. ale, oczywiście, jest to wielka frajda. Czyta się najprościej. Tylko staramy się przekazać tekst Mickiewicza, ale do tego, oczywiście technika, czyli płynność frazy, kończenie wyrazów, zdań. Bardzo lubię, kocham tę epokę i te teksty.
Narodowe Czytanie to projekt organizowany przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólną lekturą 'Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Co roku wybierana jest inna lektura lub autor, często z uwagi na rocznice związane z twórcą kub dziełem, przypadające w danym roku.
Rok 2022 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej polskiej Rokiem Romantyzmu Polskiego w uwagi na to, że 200 lat temu, w 1822 r. w Wilnie ukazały się 'Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce.