50 lat temu w Wierzchosławicach, rodzinnej wsi Wincentego Witosa, w domach, w których żył i pracował przywódca chłopów polskich i mąż stanu, utworzono Muzeum jego imienia, a niedługo potem stowarzyszenie – Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa. 11 września odbędą się odchody tego jubileuszu.
Rozpocznie je o godz.11:00 Msza św. w kościele parafialnym w Wierzchosławicach, a o 13:00 w Muzeum Witosa odbędzie się uroczystość jubileuszowa.
Zaplanowano występy Zespołu Pieśni i Tańca 'Swojacy’, Orkiestry Dętej OSP z Mszany Dolnej, a także promocję publikacji 'Drogą Witosa’, opowiadającej o historii powstania Muzeum. Ponadto zostanie otwarta wystawa stała w stodole Wincentego Witosa. Będzie też odsłonięcie tablicy poświęconej twórcom powstania Muzeum i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa.
Organizatorami jubileuszu są: Muzeum Wincentego Witosa – Oddział Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa, Wójt Gminy Wierzchosławice.
Powstanie Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach było możliwe dzięki nieugiętej postawie ludzi, którzy od pogrzebu w 1945 r., przywracali pamięć o Wincentym Witosie. Swymi działaniami usiłowali przerwać 'urzędowe milczenie” komunistycznej propagandy, jakie panowało wtedy w stosunku do Witosa.
Grupie tej przewodził bliski współpracownik Wincentego Witosa, mecenas Stanisław Mierzwa – jeden z przywódców Polski Podziemnej.
Po latach starań, 27 grudnia 1971 roku uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie udało się powołać do życia Muzeum pn. 'Dom Wincentego Witosa w Wierzchosławicach”.
Podlegało ono wówczas merytorycznie Muzeum Etnograficznemu w Krakowie i Muzeum Historycznemu Miasta Krakowa. Zaczęto wtedy zabezpieczać budynki, zbierano dokumenty i wszelkie pamiątki.
Po reformie administracyjnej państwa w 1975 r., wierzchosławickie Muzeum zostało włączone w struktury Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Pierwszym kierownikiem placówki była Joanna Steindel, wnuczka Wincentego Witosa.