To był przekrój ponad pięciuset lat historii. Podczas tegorocznego Turnieju Rycerskiego w Dębnie można było zobaczyć historię jednostek wojskowych, od rycerzy z XIV wieku, aż po współczesnych żołnierzy wojska polskiego.
Wokół zamku w Dębnie powstało prawdziwe miasteczko średniowiecznie, gdzie najmłodsi mogli zobaczyć jak wyglądało życie pół wieku temu, a starsi wstąpić do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Samo wydarzenie rozpoczęło się od pokazów kaskaderskiej jazdy konnej i sokolnictwa. To wszystko przyciągnęło tłumy uczestników.
– Bardzo fajna atmosfera, jest dużo atrakcji zarówno dla dorosłych jak i dzieci, także jak najbardziej na plus. – Nie często zdarza się, że można porzucać włóczniami, lub zobaczyć taki czołg, jest tutaj bardzo fajnie. – Obserwuje pokazy, ponieważ są bardzo interesujące, piękne stroje przyciągają uwagę. – Jesteśmy zauroczeni panującą tutaj atmosferą, zwiedziliśmy zamek. Myślę, że jest to dobre połączenie, bo można zapoznać się z historią i ze współczesnością i porównać, jak militaria wyglądały kiedyś, a jak wyglądają teraz – mówią uczestnicy.
W tym roku wydarzenie odbyło się pod nazwą ‘Międzynarodowe Spotkania z Dziedzictwem i Historią Wojskowości’, ponieważ przybrało nową formułę.
Wójt gminy Dębno Wiesław Kozłowski w rozmowie z RDN Małopolska zaznaczył, że nowa forma to połączenie przeszłości z teraźniejszością, a jej celem jest lekcja historii na żywo.
– Zmieniliśmy formułę turnieju rycerskiego. Teraz jest to połączenie przeszłości z teraźniejszością, gdyż ludzie potrzebują kontaktu z historią na przestrzeni dziejów. Tutaj mamy właśnie żywą lekcję historii, od XV wieku do XXI. Mamy średniowiecznych wojów, poprzez husarie, wojsko z I i II wojny światowej, jak również wyposażenie wojska polskiego z dnia dzisiejszego. To jest właśnie edukacja na żywo.
Wokół zamku powstało prawdziwe miasteczko, w którym można było znaleźć obóz średniowieczny, spotkać rycerzy, postrzelać z łuku, czy spróbować swoich sił w zabawach i grach średniowiecznych.
Nieco dalej znajdowały się stoiska, na których można było dotknąć i zobaczyć broń z czasów I i II wojny światowej, a także porozmawiać ze współczesnymi żołnierzami, czy strażą graniczną i przekonać się, jak wygląda ich służba.
Finałem pokazów był tradycyjny turniej rycerski o ‘Złoty Warkocz Tarłówny’.
Dalszą częścią wydarzenia będzie koncert Orkiestry Wojskowej Wojsk Lądowych z Lublina o godzinie 20.00, a zaraz po nim zaplanowano pokaz ogni z użyciem laserów.