‘Bóg, honor, ojczyzna’, to hasło towarzyszyło uroczystościom odsłonięcia największego monumentu przedstawiającego Żołnierzy Wyklętych w Polsce.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji Żołnierzy Niezłomnych pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, który później poświęcił pomnik.
Honorowymi gośćmi wydarzenia byli weterani walk o niepodległość Rzeczypospolitej, którzy odsłonili pomnik.
Wicepremier i minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński w trakcie odsłonięcia przypomniał, że czyn żołnierzy wyklętych był heroiczny, ponieważ oddali oni życie za ojczyznę, a zarazem tragiczny, bo przez wiele lat pamięć o nich była zakłamywana. Jednak przetrwała, a ten pomnik ma na celu przywrócić godną pamięć o żołnierzach podziemia antykomunistycznego.
Na pomnik składają się trzy elementy, które stanowią całość. Jego główna część, wykonana z brązu, przedstawia postaci dwunastu Żołnierzy Niezłomnych, którzy walczyli o wolną Polskę, m .in. gen. Augusta Emila Fieldorfa ‘Nila’, rtm. Witolda Pileckiego czy Hieronima Dekutowskiego ‘Zapory’.
Nad nimi góruje orzeł, symbol Polski, który ma naderwane prawe skrzydło, co przedstawia dramat polskiego społeczeństwa, mordowanego w trakcie II wojny światowej i po niej.
W centralnym punkcie monumentu znajduje się ryngraf z Matką Boską, która towarzyszy Żołnierzom Wyklętym aż do śmierci. Całość dopełniają trzy reliefy odlane z brązu, przedstawiające logotypy największych organizacji niepodległościowych: Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
Inicjatorem powstania pomnika było Stowarzyszenie Prawda i Pamięć oraz Stowarzyszenie Społeczno Edukacyjne ‘Orzeł Biały Strzelec’. Jedną z najbardziej zaangażowanych osób w powstawanie monumentu był Romuald Rzeszutek, który jest działaczem na rzecz propagowania najnowszej historii Polski w Mielcu.
Całość uroczystości dopełnił spektakl artystyczny i koncerty patriotyczne m. in. Norberta ‘Smoły’ Smolińskiego, Andrzeja Kołakowskiego czy zespołu FORTECA.
Mielec. W sobotę odsłonięcie największego w kraju pomnika żołnierzy wyklętych