Lipa, irga błyszcząca czy trójglicznia, ponad sto takich drzew zostało posadzonych na łące obok sanktuarium bł. Karoliny. Miododajne drzewa będą przede wszystkim źródłem pożywienia dla pszczół, ale w przyszłości mają stworzyć park.
W akcję zaangażowali się mieszkańcy Zabawy, którzy ochoczo pomagali przy sadzeniu, koło gospodyń wiejskich, które przygotowało poczęstunek, a także Ochotnicza Straż Pożarna, która podlewała świeżo zasadzone rośliny.
102 zasadzone drzewa to część projektu finansowanego przez Urząd Marszałkowski ‘Małopolska Pszczoła’, który ma na celu ochronę środowiska, w tym szczególnie pszczół, których jest coraz mniej.
– Sadzimy drzewa w Zabawie. Chcemy, aby mogły z nich korzystać przede wszystkim pszczoły, których jest coraz mniej, a musimy zachować ekosystem, który jest w środowisku. Chcemy też promować ekologiczne rozwiązania, zachęcać dzieci i młodzież żeby poznawały rośliny i drzewa, edukując się dzięki temu. Pokazywać też to, że te pszczoły mamy, one zapylają i dzięki temu mamy owoce, warzywa i inne produkty – mówi Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego.
Na łące są już obecne ule z pszczołami w budkach do apiterapii, a posadzone drzewa będą miododajne, to znaczy, że dzięki nim pszczoły będą miały pożywienie i nektar do produkcji miodu.
– Na łące jest już wiele roślin miododajnych, teraz dosadzamy nowe. Zasadzone zostały lipy, trójglicznia i irga błyszcząca. Ta ostatnia nie dość, że jest miododajna to jeszcze ozdobna, bo ma jesienią piękne, błyszczące liście, a kiedy kwitnie jest pokarmem, nektarem dla pszczół. Poza tym, że te rośliny są użyteczne, to stanowią też życie tej łąki – mówi projektantka i opiekunka ogrodu Elżbieta Turcza.
Drzewa posadzono 1 września, to nieprzypadkowa data, ponieważ w ten dzień obchodzony jest Światowy Dzień Modlitwy o Ochronę Świata Stworzonego
Kustosz sanktuarium bł. Karoliny ks. Zbigniew Szostak, mówi, że pomysł na wykorzystanie łąki, sprowadzenie pszczół i zasadzenie nowych roślin jest wyrazem troski o naturę, której czasem trzeba pomóc.
– Po pierwsze chcemy się uczyć tutaj patrzeć na naturę, a następnie wejść w ten świat stworzony przez Boga, jako dar, bo najważniejszym celem tego miejsca jest widzieć w tym stworzeniu Stwórcę, który daje nam ten piękny świat roślin, drzew, pszczół. Chcemy to jeszcze bardziej poznawać, korzystać z tego, ale też chronić i pomóc. Bo to też ważne, aby korzystając z tego stworzenia umieć mu w jakiś sposób pomóc.
Na łące zostanie zasadzonych więcej drzew, a w przyszłości powstaną alejki i będzie to miejsce rekreacji oraz kontemplacji wśród świata przyrody.
Sadzenie drzew w Zabawie z okazji Światowego Dnia Modlitw o ochronę świata stworzonego
Kojący szum pszczół, czyli apiterapia przy sanktuarium w Zabawie