Dlaczego rzeki Biała i Dunajec są śmiertelnie niebezpieczne?

woda dunajec

fot. archiwum RDN

Porywisty nurt, zmienne dno, wiry wodne, a przede wszystkim nieprzewidywalność – sprawiają, że górskie rzeki, takie jak Dunajec czy Biała, są bardzo niebezpieczne.

Tylko w ostatnim czasie w Dunajcu życie stracił 40-letni mężczyzna, a zaledwie kilka dni później, na dnie tej samej rzeki znaleziono pocisk artyleryjski z czasu II wojny światowej.

Jak mówi prezes tarnowskiego WOPR Jerzy Kacer, każdego roku w Dunajcu ktoś traci życie, ponieważ jest to rzeka górska, która potrafi być śmiertelnie niebezpieczna.

– Praktycznie niemożliwe jest przejście na drugi brzeg Dunajca w miejscach, gdzie jest spory nurt. Jest to rzeka górska, a to oznacza, że na dnie nie ma piasku, a spore kamienie, przez które tworzą się wiry wodne, miejscami jest bardzo głęboka, przez to pochłania bardzo dużo ofiar. Co roku w Dunajcu ktoś traci życie.

Nie tylko Dunajec, ale również Biała jest rzeką górską, a to oznacza, że jest bardzo nieprzewidywalna i bardzo niebezpieczna. Pływanie w nich, lub próby przedostania się na drugi brzeg mogą okazać się śmiertelną pułapką.

– Górskie rzeki po intensywnych opadach lub długich i lekkich, zmieniają swoje koryto. Prąd wody w takich rzekach jest bardzo duży, w jednym miejscu, w drugim nanosi, tam gdzie wczoraj było płytko, dziś jest głęboko, a gdzie było głęboko jest płytko. Tam, gdzie tydzień temu było płytko, dziś może być głęboko na cztery metry.

Ratownicy WOPR odradzają pływanie lub próby przechodzenia na drugi brzeg przez te rzeki. Ostatnie dni pokazały, że dno rzek też może skrywać niebezpieczne niespodzianki, tak jak w przypadku 40-centymetrowego pocisku artyleryjskiego, który znaleziono w nurcie Dunajca.

 

Charzewice. 40-latek utonął w Dunajcu

W nurcie Dunajca znaleziono niewybuch z czasów II wojny światowej

 

Exit mobile version