Do końca sierpnia trwa przyjmowanie wniosków do pilotażowego programu stypendialnego Ministerstwa Obrony Narodowej dla studentów cywilnych. Stypendyści mogą liczyć na kwotę 2 280 zł wypłacaną co miesiąc w trakcie roku akademickiego.
Od 16 sierpnia do końca miesiąca, decyzją Ministra Obrony Narodowej, prowadzona jest rekrutacja do programu stypendialnego, mająca na celu m.in. pozyskanie dla polskich sił zbrojnych ekspertów w wybranych dziedzinach.
Jak mówi szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie ppłk. Andrzej Korytko, program jest skierowany dla osób, które rozpoczną naukę w roku akademickim 2022/2023 i mimo studiów na uczelniach cywilnych, chcą być kandydatami na żołnierza zawodowego.
– Studenci, którzy chcą wziąć udział w programie stypendialnym, muszą rozpocząć naukę w roku akademickim 2022/2023 na jednym z szesnastu kierunków, wymienionych w decyzji opublikowanej przez MON. Są to m.in. informatyka, elektronika, elektrotechnika, automatyka, robotyka, cyberbezpieczeństwo, jak również kierunek lekarsko-dentystyczny, czy weterynaryjny. Część z nich występuje w Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie.
Żeby wziąć udział w programie stypendialnym, trzeba spełnić określone warunki i być gotowym do przyjęcia do wojska.
– Przede wszystkim kandydat musi złożyć wniosek o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i odbycie szkolenia podstawowego, które zrealizuje w trakcie nauki na uczelni. Ponadto będzie musiał ukończyć kurs oficerski, ale już po ukończeniu nauki. Również musi zaliczyć program w ramach Legii Akademickiej i zakończyć go zdaniem egzaminu na etapie szkolenia podoficerskiego. Ponadto będzie musiał złożyć wniosek o powołanie do zasadniczej służby wojskowej – dodaje ppłk. Andrzej Korytko.
Ważnym aspektem jest także to, że stypendysta, po ukończeniu studiów, będzie musiał przesłużyć minimum 5 lat w zawodowej służbie wojskowej.
Szef tarnowskiego WCR podkreśla, że to doskonała okazja dla kandydatów, bo zyskają pewność zatrudnienia.
– Jednym z plusów tego programu, oprócz gratyfikacji finansowej, jest to, że osoby, które skończą studia, przystąpią do szkolenia specjalistycznego, zaliczą kurs oficerski oraz zdadzą egzamin na oficera, zostaną przyjęte do wojska i wyznaczeni na stanowiska żołnierzy zawodowych, także mają pewność znalezienia pracy.
Wszyscy chętni swoje zgłoszenia mogą składać do Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie. Tam również otrzymają więcej informacji na temat ministerialnego programu stypendialnego.
Liczba miejsc jest ograniczona i wynosi 50 osób w skali całego kraju.