‘Tradycja i nowoczesność’. Dożynki gminy Tarnów przyciągnęły tłumy

299828454 1210325453157812 6024690102943088106 n

Podziękowanie za zebrane plony, radość z ciężkiej pracy rolników, pielęgnowanie tradycji i szacunek do chleba. Na największe coroczne wydarze w gminie Tarnów przybyły tłumy, na które czekała duża liczba atrakcji.

Domowe wyroby, których można było skosztować, tradycyjne stroje oraz obrzędy dożynkowe a przede wszystkim wieńce przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich przykuwały uwagę.

– Te wieńce są nieprawdopodobne, tak piękne, że gdybym była w jury to bym wybrała wszystkie. – Najładniejszy jest ze Zbylitowskiej Góry. – Widać, że się każda drużyna postarała w przygotowaniu wieńców. – Wszystko jest super zorganizowane. – Najbardziej mi się podoba jedzenie, są bardzo dobre miody, czy bigos. – Jest bardzo kolorowo i był bardzo fajny występ taneczny. – Jest super atmosfera. – Myślę, że dożynki w gminie Tarnów są chyba najpiękniejsze. Pogoda jest super – mówią uczestnicy.

Całość rozpoczęła polowa Msza św. Następnie odbył się tradycyjny dożynkowy obrzęd i prezentacja szesnastu sołectw z gminy oraz degustacja przeróżnych potraw, które zostały przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Wójt gminy Tarnów w rozmowie z RDN Małopolska mówił, że celem corocznych dożynek jest przede wszystkim pielęgnowanie tradycji i podziękowanie rolnikom za trud ich pracy, ale w połączeniu z nowoczesnością.

– Od parunastu lat staramy się, żeby w gminie Tarnów tę tradycję zachowywać. Dożynki to jest szacunek dla rolników, dla chleba. Dziękujemy im za to, że są i dają nam bezpieczeństwo żywnościowe. U nas jest też element nowoczesności, bo w połączeniu z dożynkami dziękujemy również przedsiębiorcom. Dzięki ich pracy możemy funkcjonować, egzystować i rozwijać się.

W święto plonów, szczególnie dziękowano rolnikom i doceniano ich pracę, jednak, jak mówią, pomimo nie najgorszych plonów, problemem jest m. in. susza czy wysokie ceny nawozów.

– Wiele plonów się nie rozwinęło, bo było mało opadów i dużo słońca. – Plony w tym roku są dosyć dobre. Jest dużo pszenicy i żyta, ziemniaków mniej, jarzyn też, przez suszę. – Ten sezon był dość dobry a plony obfite. Jednak jest problem z cenami nawozów i środków do produkcji rolnej są niesamowicie drogie, a ceny sprzedaży produktów są za niskie – mówią rolnicy.

W trakcie dożynek odbył się również konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, w którym, już nie pierwszy raz, zwyciężył ten przygotowany przez Porębę Radlną.

Koło Gospodyń Wiejskich ‘Kalina’ z Łękawki przygotowało w tym roku wieniec w kształcie korony, który swoją symboliką nawiązuje do Matki Bożej i wiary chrześcijańskiej.

– Wieniec przygotowałyśmy ze zbóż i kwiatów. Nasz wieniec przedstawia koronę, która jest symbolem Matki Bożej, i ma u góry kulę, to jest symbol świata i krzyż – symbol wiary chrześcijańskiej. Przygotowywałyśmy go tak naprawdę od zeszłego roku, bo niektóre potrzebne rzeczy muszą być zebrane już jesienią. Ostatnie dwa tygodnie był czasem, gdzie spotykałyśmy się codziennie i go robiłyśmy – mówi Maria Skultecka z KGW 'Kalina’ w Łękawce. 

Podczas wydarzenia na najmłodszych czekał dmuchany plac zabaw, na nieco odważniejszych lot balonem, była też loteria fantowa, a całość zakończyły koncerty znanych i lubianych artystów, takich jak Bayer Full, czy Mateusz Ziółko.

 

Exit mobile version