Od września zwykłe zwolnienie lekarskie nie wystarczy, by uniknąć lekcji wf-u. Według zapowiedzi ministra sportu i turystyki Kamila Bortniczuka, zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego, semestralne czy dłuższe, będą uznawane tylko wówczas, kiedy wystawi je lekarz specjalista, a nie, tak jak dotychczas, lekarz rodzinny.
Poseł PiS Anna Pieczarka w programie Słowo za Słowo zwracała uwagę, że aż 30 procent uczniów ma długoterminowe zwolnienie lekarskie z lekcji wychowania fizycznego. Wprowadzane zmiany mają znacznie zmniejszyć ten procent.
Parlamentarzystka wyraziła nadzieję, że dzięki temu poprawi się zdrowie i kondycja młodych ludzi.
– 30 procent uczniów, biorących udział w lekcjach wychowania fizycznego, przynosi zwolnienia. I do tej pory te zwolnienia, które były respektowane przez nauczycieli wf-u, mógł wypisywać lekarz rodzinny. Od 1 września mają się pojawić zmiany i będą polegać na tym, że zwolnienie dłuższe, czyli np. na jeden semestr, musi być wypisane przez specjalistę np. ortopedę czy kardiologa. Mam nadzieję, że ten program posłuży najmłodszym i przyniesie duże zmiany zdrowotne w przyszłości.
Lekarz ortopeda Jarosław Kolendo zwraca uwagę, że siedzący tryb życia nie sprzyja zdrowiu. Otyłość, wady postawy, choroby układu krążenia i oddechowego to choroby, które może nasilać lub powodować brak ruchu.
– Całkowite zwolnienie z wf-u nie powinno mieć miejsca w szkole. Raczej powinno się myśleć, jak tworzyć indywidualne grupy, które będą dostosowywać lekcje wychowania fizycznego do ograniczeń lub chorób, z którymi się zmaga młodzież. Skoro są paraolimpiady, to znaczy, że nie ma ograniczeń w uprawianiu sportu ( poza nielicznymi przypadkami, ale te osoby mają indywidualny tok nauczaniu lub nie chodzą do szkoły ), tylko trzeba dostosować aktywność fizyczną indywidualnie do możliwości młodego człowieka, żeby go nie zniechęcić na starcie do uprawiania sportu, ale pokazać, że mimo choroby, może znaleźć taką aktywność fizyczną, która będzie mu dawała i radość (bo przecież sport to endorfiny, które poprawiają nasze samopoczucie ) i zdrowie.
Jak się okazuje częściej ze zwolnień z wf-u korzystają uczniowie w dużych miastach, a aż 75 proc. uczniów regularnie nie staje na zbiórce na wf-ie z powodu usprawiedliwiania napisanego przez rodziców.
Minister sportu wskazał, że zmiany mają wejść w życie już od roku szkolnego 2022/2023. To znaczy, że już od 1 września nauczyciele będą zobligowani do honorowania tylko i wyłącznie zwolnień lekarskich od lekarzy specjalistów (tylko w przypadku zwolnień semestralnych i dłuższych).